SÖYLEŞİ

Efe Dikmen: ‘Sanattan Para Kazanılmamalı Gibi Saçma Bir Düşüncem Yok’

Bağımsız müziğe ve bağımsız müzisyenlere destek olmak amacıyla yola çıkan OnAir Music genç sanatçılarından Efe Dikmen ile müzik kariyeri üzerine konuştuk.
Bağımsız müzik ve albümlerİ üzerine keyifle okuyacağınız bir söyleşi oldu.

Oğuz Kemal Özkan / KitaptanSanattan.com

  • Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Şarkılarını dinlediğimiz Efe Dikmen kimdir?

Ben Efe Dikmen. 12 Mayıs 1989’da Aydın’da doğdum. Şu an İzmir’de yaşıyorum. İşletme mezunu, profesyonel yaşama bağlı, 10 yıl müziği bırakmak zorunda kalıp bir bakıp çıkarım düşüncesiyle geri dönüp tekrar bırakamayan biriyim.

  • Müzik kariyeriniz single ağırlıklı devam ediyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? Albüm dönemi sizce bitti mi? Ya da gelecek için sizin böyle bir planınız var mı?

Bence albüm dönemi bitmedi. Geçtiğimiz sene böyle bir düşüncem vardı. Ama biraz aceleye getirmiştim. Sonrasında OnAir Music Co. ile görüşmelerimiz sonunda bazı şarkıların kayıtlarını da yenileyip düzenleyerek tek tek aralıklarla yayımlama kararı aldık. Dinleyici tarafından tüketim çok hızlı gerçekleşiyor. Bu yüzden single şeklinde ilerlemeyi daha olası görüyorum bundan sonrası için de. Ama tüm şarkılarımın akustik hallerinin olduğu 7-8 şarkılık bir albüm düşüncem var.

Efe Dikmen: 'Sanattan Para Kazanılmamalı Gibi Saçma Bir Düşüncem Yok'

‘Sanattan para kazanılmamalı gibi saçma bir düşüncem asla yok.’

  • Müzisyenliği meslek olarak mı görüyorsunuz yoksa hobi mi? Bunu başka bir çalışma hayatınız daha olduğu için sormak istedik; hobi kelimesi ülkemizde biraz eksik anlaşılıyor gibi bir his sizde de oluyor mu, uzmanlaşmak değil midir aslında bir hobi. Para kazanma amacı olmadan severek yapılan bir uğraş? Siz bu meslek – hobi ayırdında neler söylemek istersiniz?

Kendi adıma müzisyenliği meslek olarak yapmıyorum. Hobiye daha yakın gibi benim için. Yine de hobide uzmanlaşıp uzmanlaşmamak ya da beklentiler kişinin kendisiyle ilgili gibi sanki bence. İşin içine para ya da beklentiler girince hobi olmaya devam eder mi ondan emin değilim. Farklı işleri olup herhangi bir sanat dalından da kazançlar sağlayan tanıdıklarım var. Ama sanattan para kazanılmamalı gibi saçma bir düşüncem asla yok. Ben hiç kazanamadım. Ama keşke herkes çok kazanıp daha iyi şartlarda endişe etmeden çokça üretebilse.

  • Bir şarkının farklı versiyonları sizce aynı hissi mi yansıtır, farklı mı olur hissi?
    Siz de “Git” şarkınızı ayrıca akustik olarak da yayımlamışsınız. Orijinal hali ile akustik hali arasında sizce ne gibi farklar var?

Bence farklı olur. “Git”in akustik versiyonu da farklı bir duyguyla oluştu. Orijinal halinde şarkının anlattığı hikayeye isyan duygusu hakimken, akustik versiyonda durumu kanıksamış ve daha üzgün biri olsun istedik.

‘Kurumsal açıdan şansım OnAir Music Co. oldu.’

  • Şarkılarınızı ara ara bağımsız yayımlıyorken ara ara da kurumsallardan yayımlıyorsunuz. Anlatacaklarınız belki bu dünyaya yeni adım atacak müzisyenler için de bir yol haritası gibi olabilir.

Benim kurumsal açıdan şansım OnAir Music Co. oldu. Ben müziğe geri döndüğümde hiç bilmediğim bir dijital yapıyla karşılaştım. Zaten tamamen özgür olabildiğimiz, sözleşmesiz bir platform ve izleyeceğim yol ile ilgili topyekün bir yol göstericilik üstlendiler. “Git (Akustik)” ilk bağımsız denemem oldu ancak sonra OnAir’e geçti. “Hayat Durdu” aynı şekilde hala bağımsız olarak yayında. Bundan sonra da bağımsız yayınlar olacak. Bunu denemek adına yapıyorum. Şu an için tabii ki OnAir ile ilerlediğim projelerde daha iyi ilerleme kaydediyoruz.

  • Bu bağlamda hemen soruma ekleyerek; bağımsız müzik nedir ve bağımsız müzisyen kime denir sizce?

Bence istediği şeyi üretebilen, buna kendi isteği doğrultusunda yön verebilen her müzisyen bağımsızdır.

  • Son şarkınız “Boşluk” sizin kızgınlığınızın sanatınıza yansıması olarak yer almış açıklamalarınızda, buradan da şarkılarınızın duygularınızdan beslendiği çıkarımımız doğru olur mu sizin için? Sizi en çok hangi duygunuz besliyor, şarkılar ortaya çıkarken?

Evet, etkilendiğim duygular veya olaylar şarkılarımın içinde yer alıyor. Neşe, mutluluk gibi duyguları kaygılar, mutsuzluk gibi duygular kadar yoğun hissetmiyorum. O tip pozitif duyguları kısa zamanda yakınlarımla değerlendirmeyi daha çok tercih ediyorum. Son zamanlarda kızgınlık hissiyle daha çok yazıyorum gibi sanki 🙂

  • Yeni plan ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Enstrüman kayıtlarını ve deneme vokallerini geçtiğimiz sene kasım ayında bitirdiğimiz “Kendimle Savaştım” var sırada. Şubat ayında yaşadığımız felaketten sonra bir süre herhangi bir şey yapmak istemedim. Tam vokal kayıtlarını mart sonunda bitirdik. Bağımsız olarak 14 Nisan’da yayımlayacağım. Yine geçtiğimiz sene aynı dönemlerde başladığımız yarım bıraktığım şarkılar var. Zaman içinde onlara da bakacağım. Geçen seneki kadar aktif olmak içimden gelmiyor. Belki bahsettiğim akustik albüme öncelik verebilirim.

Efe Dikmen Sosyal Medya:

Instagram I Twitter

Spotify:
https://open.spotify.com/artist/1kSS2YXW16vlDgVynz2BNL?si=afX035SoRvGRhZbQR76zSQ

__________________________
On Air Music Co. Hesapları:

Site: www.onairmusic.co
Instagram: https://www.instagram.com/onairmusic.co/

Twitter: https://twitter.com/onairmusic_co

Facebook: https://www.facebook.com/onairmusicco

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/onairmusicco
TikTok: https://www.tiktok.com/@onairmusic.co

Pinterest: https://www.pinterest.com.au/onairmusic_co
MeetWeb: https://meetweb.me/onairmusicco

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu