KİTAP

IŞİD, 8 bin kitap yaktı!

IŞİD, Musul’da 8 bin nadir kitap ve el yazmasını yaktı.

IŞİD’in Irak’ın Musul şehrinde halk kütüphanesini bombaladığı ve binlerce kitap ile birlikte aralarında 8 bin nadir kitap ve el yazmasını da yaktığı bildirildi. Kitaplar arasında Osmanlı döneminden kalma eserler de bulunuyor.

 

Kütüphane Müdürü Hanim El Taan, “IŞİD militanları Musul Halk Kütüphanesi’ni bombaladı. El yapımı bombalar kullandılar.” dedi. Musul’daki nüfuzlu kişiler IŞİD’i kütüphaneye dokunmama konusunda ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadılar.

 

Kütüphanenin eski müdür yardımcısı Gusay El Farac ise Musul Halk Kütüphanesi’nin şimdiki Irak devletinin doğduğu 1921 yılında kurulduğunu anlattı.

 

Kütüphanenin değerli koleksiyonunda 18. yüzyıldan kalma el yazma eserler, 19. yüzyılda Irak’ın ilk matbaasında basılan Süryanice kitaplar, Osmanlı dönemi kitapları, 20. yüzyılın başlarında yayınlanan Irak gazeteleri ve eski dönemlerde kullanılan antik usturlap, kum saati gibi eşyalar bulunuyordu.

 

Kütüphane ayrıca son bir asırda Musul’un önemli ailelerinin özel kitap koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyordu.

 

Irak’ın 2003 yılındaki ABD işgali sırasında kütüphane çeteler tarafından yağmalansa da yakın çevrede yaşayan insanlar kitapların önemli bir kısmını kurtarabilmişti.

 

(www.zirvehaberajansi.com)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı