KİTAP

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film ve Resim

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film (6. Baskı) ve Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim (4. Baskı) yeni güncellenmiş baskılarıyla satışta.
Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film ve Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim yeni ve güncellenmiş 2021 yılı baskılarıyla tüm kitap satış noktalarında okurla buluşuyor!

80 yazarın hazırladığı ‘Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film’ kitabı okuru sinema tarihinde bir gezintiye çıkarırken, ‘Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim’ kitabı ile sanat tarihinde benzersiz bir macera yaşıyorsunuz.

Sinema tutkunlarının ve sanat severlerin çok yakından tanıdığı her iki kitap da kaçırılmaması gereken seçkiler sunuyor. Seçkiyi yapan yazarlar, özellikle klişe tanıtımlardan uzak durarak, kısa ve yoğun yazılara sığdırılmış küçük ayrıntılara odaklanmışlar. Belki de bu nedenle en bilinen eserlerde bile sonuna kadar keyifle okunan bilgi dolu metinler yer alıyor.

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMENİZ GEREKEN 1001 FİLM

Pek çok farklı dile çevrilen ve sinema severler için tam anlamıyla bir referans kitabı olmasının yanı sıra, kendine özgü diliyle de zevkle okunan “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film” kitabı hevesli okurlarını istekli izleyicilere dönüştürmeyi hedefliyor. 960 sayfalık kuşe kağıda basılı bu dev eser zamanın çabucak akıp geçtiğini, izlenmeye değer filmler listesinin gerçekten çok uzadığını ortaya koyuyor ve tüm zamanlar, tüm türler, tüm dünya kapsamında bir görülmesi gereken filmler listesi sunmakla büyük riske girdiğini kabul ederek, “Ama bu alınmaya değer bir risk ve eğer sizler gidip de burada ele alınan filmleri izlerseniz, mutlu bir sinema izleyicisi olarak öleceğinize emin olabilirsiniz” diyor.

Kitap, Genel Editör Steven Schneider önderliğinde 80 uluslararası film eleştirmeni – gazeteci yazarın kaleminden yazılmış 1001 filmin kısa, özlü ve satır satır okunması gereken tanıtım-eleştirilerinden oluşuyor. Kitabın Türkçeye kazandırılmasında editörlük görevini Belma Baş ve Deniz Vural ikilisi üstlendi. Özgün dildeki adlarına göre listelenen filmlerin ilki 1902 yapımı Le Voyage Dans La Lune (Aya Seyahat), sonuncusu ise 3’ü Oscar olmak üzere pek çok ödül alan 2021 yapımı Nomadland. Kitabın içinde film dizini, izlediğiniz filmi işaretleme listesi, yazarlarla ilgili bilgi, türlere gore film dizini, yönetmenler dizini de yer alıyor.

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMENİZ GEREKEN 1001 RESİM

İyi ve harika resimlerin insanlar gibi olduğunu iddia eden ve “Bir fotoğrafa bakarak fotoğrafın nasıl olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz ama aslında ne olduğunu öğrenmek için, onu tanımak üzere birlikte vakit geçirmeniz gerekir” diyerek söze giren “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim” kitabı dünyanın pek çok ülkesinden 83 sanat eleştirmeninin yazılarıyla tamamlandı. Leonardo da Vinci’den, Michelangelo’ya, Caravaggio’dan, Goya’ya, Picasso’dan Van Gogh’a pek çok ünlü sanatçının benzersiz eserine yer verilen 960 sayfalık kuşe kağıda basılı bu dev eser, ‘kaliteli resimlere zengin ve macera dolu bir bakış olması’ umuduyla hazırlandı.

Kitap, Genel Editör Stephen Farthing önderliğinde 83 uluslararası sanat eleştirmenlerinin kaleminden yazılmış 1001 resimin kısa, özlü ve satır satır okunması gereken tanıtım-eleştirilerinden oluşuyor. Kitabın Türkçeye kazandırılmasında editörlük görevini Erkan Doğanay üstlendi. Tarih sırasına göre listelenen tabloların ilki M.Ö. 1420-1375 yıllarında yapılmış olan “Havuzlu Bahçe” isimli duvar resmiyle başlıyor, sanat tarihinde eşsiz bir gezinti yaparak 2015 yılında Kenyalı sanatçı Wangechi Mutu tarafından yapılmış “Yasak Elma Toplayıcısı” isimli eserle son buluyor. Kitapta ressamlar dizini, resimler dizini, yazarlarla ilgili bilgi de ayrıca yer alıyor.

Kitapların Türkiye’deki yayıncısı Caretta Kitap, “Umarız, “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film” ve “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim” sayesinde o eşsiz sanat eserleriyle biraz daha fazla vakit geçirme şansını yakalarsınız. Bu kitabı zorunluluktan değil de, özgürlüğün tadını çıkarmak için okuduğunuzu düşünün. Tüm eserleri göremeyebilirsiniz ama eğer istiyorsanız, iyi bir başlangıç yapabilirsiniz” diyor.

CARETTA KİTAP HAKKINDA

30. yılını kutlamaya hazırlanan Caretta Kitap, mini ansiklopedi tadında yoğun bilgi içeren popüler referans kitaplarının yanı sıra, farklı alt-markalarıyla da kaliteli kitaplar yayınlıyor. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken serisinden, 1001 Film, 1001 Resim, 1001 Kitap, 1001 Klasik Müzik ve 1001 Albüm kitaplarını Türkçe’ye kazandıran Caretta Kitap, ayrıca 30 Saniyede Serisi’yle de kitap severlerin yakından tanıdığı bir marka.

Caretta Çocuk markasıyla farklı bir tasarım ve anlayışla dünya klasikleri serisini ve çevre kitaplarını, 40 kitaplık Zac Power ve 13 kitaplık Haydi Kızlar serilerini; Minimo markasıyla resimli Bizim Değerlerimiz ve Hayvanlar Alemi serilerini okurla buluşturuyor. Caretta Kitap, ayrıca, dodomo alt-markasıyla 6-8 yaş arası yeni okurlar için hazırladığı temiz, hızlı okunan, resimli ve renkli öykülerle; Tortuga markasıyla da gezi, yemek, pazarlama, sağlık, roman gibi çok geniş bir yelpazede kitaplarla raflarda yerini alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı