EskişehirKÜLTÜREL MİRAS

OMM, “Bir Müze Bir İnsan” Projesini Hayata Geçiriyor

OMM, ESKİŞEHİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İŞ BİRLİĞİ İLE “BİR MÜZE BİR İNSAN” PROJESİNİ HAYATA GEÇİYOR

Dinamik ve çok yönlü eğitim programıyla kısa zamanda 8000’in üzerinde kişiye ulaşan OMM, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte başlattığı “Öğretmenler için Müze Eğitimi” programını tamamlayarak Ocak 2020 itibariyle “Bir Müze Bir İnsan” projesini başlattı.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin müze ile olan bağlarını güçlendirmek için OMM Eğitim Programları kapsamında tasarlanan “müze eğitimi” seminerleri Aralık ayında 40 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Öğretmenler bu eğitimin sonunda bir müze gezisinin nasıl olması gerektiği ile ilgili faydalı bilgiler edindi. Okul dışı bir öğrenme ortamı olarak müzelerden en verimli şekilde yararlanılmasını hedefleyen bu proje sayesinde öğrenciler müfredatla uyumlu, pekiştirici uygulamalarla etkin ve kalıcı bir öğrenme ortamına daha kavuşmuş oldu. Gönüllü öğretmenler 7 Ocak-19 Haziran 2020 tarihleri arasında hafta içi her gün saat 10.00, 11.30 ve 13.00’te olmak üzere OMM’u ziyaret eden okul gruplarına, sergi gezilerinde eşlik edecekler.

Müzeyi ve kaynaklarını herkes için öğrenme olanağına dönüştürmek üzere çalışmalarına devam eden OMM Eğitim Programları, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliğinde tasarladığı “Bir Müze Bir İnsan” projesiyle öğrencilerin sanata karşı ilgi duymalarını ve sanatsal birikimlerini güçlendirmeyi hedeflerken aynı zamanda il çapında çok sayıda öğrenci ve öğretmene ulaşabilecek.

Kış Dönemi OMM Eğitim Programında Öne Çıkanlar

Çocuklar, öğrenciler, gençler, yetişkinler ve aileler dahil olmak üzere farklı yaş grupları ve ilgi alanları dikkate alınarak, OMM’un tecrübeli eğitim ekibiyle birlikte tasarlanan OMM Eğitim Programı, kış dönemi boyunca yenilenen içeriğiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Sanatçı Atölyeleri

Sanatçılar ile tanışmayı ve birlikte üretmeyi hedefleyen sanatçı atölyelerinin kış dönemi programında 25-26 Ocak 2020 tarihlerinde Tunca Subaşı ile “Yemeğin Hafızası” Gastronomi Atölyesi, 15 Şubat 2020 tarihinde ise Seçkin Prim ve Ebru Döşekçi ile Heykel Atölyesi yer alıyor. Yeni bakış açıları kazandırmaya odaklanan programda, her sanatçı kendi atölye sürecinden izleri programına taşıyor.

Yılbaşı ve Yarıyıl Tatiline Özel Genç ve Çocuk Programları

Gençler ve çocuklara yönelik, farklı yaş gruplarına özel olarak hazırlanan atölye çalışmalarının kış sezonunda yeni yıl kutlamalarına özel atölye çalışmalarının yanı sıra yarıyıl tatilini sanatla iç içe geçirmek isteyenler için de özel atölye çalışmaları yer alıyor. Öne çıkan etkinlikler: Yılbaşı Atölyesi (4-6 Yaş, 7-10 Yaş ve 11-14 Yaş), Müzeden Masallar Atölyesi (4-6 Yaş), Yarıyıl Tatiline Özel Oyuncak Atölyesi (4-6 Yaş), Yarıyıl Tatiline Özel Müzecilik Oyunu Atölyesi (7-10 Yaş ve 11-14 Yaş), Çocuklar İçin Yoga (4-6 Yaş ve 7-10 Yaş), Çocuklar İçin Heykel Atölyesi (7-10 Yaş), Çocuklar için Müzik ve İleri Dönüşüm Atölyesi (7-10 Yaş), Çocuklar İçin Gölge Atölyesi (11-14 Yaş).

Rehberli Turlar

Çocuklar, gençler, öğrenciler, yetişkinler, aileler ve 65 yaş üstü ziyaretçilere özel, farklı anlatım teknikleri ile eserleri yakından tanımak için tasarlanan rehberli turlardan ziyaretçiler tüm yıl boyunca yararlanabilecek. Uzman rehberler eşliğinde gezme olanağı sunan OMM rehberli turları ile ilgili rezervasyon ve detaylı bilgi için ziyaretçiler, egitim@omm.art adresinden iletişime geçebilir.

Aile Programları

Aile Programı kapsamında gerçekleşecek atölyelerde aileler, çocukları ile birlikte sanat dolu bir hafta sonu geçirme imkanı bulacak. Farklı yaş gruplarına özel olarak hazırlanan programa en az 3 en fazla 8 çocuk, ailesinden bir yetişkinle beraber katılabilecek. Aile Atölyesi başlıkları arasında: Yılbaşı Atölyesi, Müzeden Masallar Atölyesi ve Işık Atölyesi yer alıyor.

Müzede Yoga Buluşmaları

Giriş seviyesinde hazırlanan ders programı ile “Müzede Yoga Buluşmaları” yogaya başlamak isteyenleri veya profesyonel yoga severleri OMM’a davet ediyor. Müzenin mistik atmosferinde bu eşsiz deneyimi yaşamak isteyenler için özel olarak hazırlanmış yoga programı yıl boyu her Cuma saat 18:30-19:45 arasında gerçekleşecek.

OMM Eğitim Programları ile ilgili detaylı bilgiye https://omm.art/tr/programlar internet sitesi üzerinden erişilebilir. Rezervasyon için ilgilenenler egitim@omm.art adresine mail atabilir veya 0222 221 27 37 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirler.

Ziyaret saatleri, bilet fiyatları, rehberli turlar ve ulaşım hakkında detaylı bilgi için: https://www.omm.art/tr/ziyaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu