KİTAP

“Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne”

"Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne" Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerine ilgi duyanları egzotik ve gizemli atmosferinin içine çeken sıra dışı bir gezi ve içsel yolculuk kitabı.

Aynı zamanda iflah olmaz bir gezgin, bir doğa tutkunu ve çağdaş bir ressam olan yazar Şenay Lüle, “Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne” kitabında okuru, kendi günlüklerinden ve notlarından yola çıkarak duyguları doğrultusunda, samimi bir tavırla, yer yer öyküye dönüşen bir anlatım tarzıyla ilginç bir yolculuğa çıkartıyor.

“Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne” kitabında tarihin, gelenek ve göreneklerin, sanatın izlerini göz ardı etmeyen yazar Şenay Lüle, Fas, Mali, Burkina Faso, Mısır, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Endonezya‘daki izlenimlerini aktarırken, bazen Mısır Müzesi‘nin mumyaları arasından, Dogon kabilesinde izlediği animist bir törenden, Marakeş‘in riyadlarından, çöl şehri Timbuktu‘nun kumlarla kaplı sokaklarından, Bangkok gecelerinden, bazen de Kamboçya‘daki yüzen köyden, Ho Chi Minh‘in mütevazi evinden, Sulavesi adasında katıldığı tuhaf bir cenaze merasiminden sesleniyor okura.

Şenay Lüle, kitabın ortaya çıkış sürecini şu şekilde anlattı: “Her şey o küçük defterle başladı. Çocukluğumda kişiliğime yerleşmiş, zamanla üstü kapanmış merak ve cesareti su yüzüne çıkartan, başka kültürlere ve coğrafyalara duyduğum ilgiyi fark etmemi sağlayan, üzerinde ay-yıldız işareti olan o lacivert renkli belgeyle! Eşimin “Haydi! Paris‘e gidelim” sözleriyle başlattığı yolculuk zevki zamanla tutkuya dönüştü ve böylece Avrupa‘nın sanatla bütünleşmiş birçok şehri gezgin kimliğimin başlangıç noktalarını oluşturdu. Paris sokaklarının, müzelerinin, cafelerinin, romantizminin ve dinamizminin bana bulaştırdığı “seyahat virüsü” yüzünden tam on altı yıldır dünyanın birçok köşesini dolaşmaktayım.”

“Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne” Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerine ilgi duyanları egzotik ve gizemli atmosferinin içine çeken sıra dışı bir gezi ve içsel yolculuk kitabı.

Sayfa: 217
Boyut: 13,5×21 cm
Baskı Tarihi: Mart 2012
Yayınevi: Cinius Yayınları

Şenay Lüle Kimdir?

1959 yılında Mustafakemalpaşa, Bursa’da doğdu.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalından mezun oldu. Uluslar arası Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir. Yaşayan Sanatçılar Ansiklopedik Sözlük, Bahariye Sanat Yayınları – Çeyrek Asırdan Taşanlar, Ajans Türk Matbaası – “Contemporary Masters Arts Books Volum V- USA” eserleri yayımlandı. Las Vegas-Güney Nevada Sanat Müzesinde üç adet eseri daimi sergiye dahil edildi.

Çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden ressam, aynı zamanda farklı kültürlerin izinde 18 yıldır dünyanın birçok köşesini dolaşmaktadır. Şimdiye kadar kırküç ülke dolaşmışsa da Afrika ve Asya kıtasında gelişmekte olan ve en az gelişmiş 8 ülkeye yaptığı seyahatlerindeki izlenimlerini ve anılarını, samimi bir üslupla “Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne” isimli kitabında toplamıştır.

Yazarın diğer kitabı “Bin Tanrılı Topraklar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu