KİTAP

Afife Jale’nin büyük aşkı bu kitapta!

Beyza Güler Gökalp, Afife Jale'nin Selahatin Pınar'a olan büyük aşkını kaleme aldı.

Afife, tutkusu olan tiyatroyla uğraştığı için ailesi tarafından dışlanan ve kendine tiyatro sahnesinde Jale ismini seçen genç bir yıldız. Selahattin ise baba mesleği hukukla ilgilenmediği için ailesi tarafından “çalgıcı” diye aşağılanarak itilen gencecik bir sanatkar. Bu iki yaralı insanın birbirini tamamlaması ve trajik aşk hikayeleri.

Afife’nin büyük aşkıyla yakaladığı mutluluk maalesef uzun sürmüyor ve sağlık bulmak için başladığı morfin, bağımlılığa dönüşerek bu büyük aşkı darmadağın ediyor!

Yazar Beyza Güler Gökalp, kitabı neden yazdığını şu şekilde anlattı: “Afife Jale’nin Selahattin Pınar ile aşkını ilk defa Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde katıldığım bir konserde öğrenmiştim ve çok duygulanmıştım. Daha sonra izlediğim bir tiyatrodave gene bir balede tesadüf olarak aynı konu işlenmişti.Beni çok etkileyen aşkı kaleme almaya niyetlendim. Bu konuda belge ve kitap çok azdı. Ankara’da bir kütüphanede Nezihe Araz’ın Afife Jale hakkında bir tiyatro eserini bulup okudum. Selahattin Pınar’ın Afife Jale’ye yazılmış mektuplarının olduğunu ve bu mektupların Sadün Aksüt’te bulunduğunu öğrenince ona ulaştım ve mektupları istedim. Selahattin Pınar’a ait birçok şeyin toplumca yanlış bilindiğini söyledi. Bu kitapta Afife Jale ile Selahattin Pınar’ın ölümsüz aşkını kendi duygularımı da katarak anlatmaya çalıştım. Yeni neslin kendini sanata adamış ve bu uğurda çile çekmiş iki büyük sanatçıyı tanımasını istedim.”

Yüz yılın aşkını okurken iliklerinize kadar hissedecek, Afife’nin Selahattin’e yazdığı tutku, aşk ve acı dolu mektupları okurken gözleriniz dolacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı