KİTAP

Bir Mardin Hikayesi: ‘Abrakadabra – Matiate’

Şerife Karabıyık ve Sinem Tiryaki tarafından yazılan Abrakadabra – Matiate, Ayşegül adında genç bir kadının ailesinden taşıdığı yüklerden kurtulmasını anlatıyor.

Ayşegül ailesini bulmak için Mardin’e gider ve şehri karış karış gezer. Pek çok insanla tanışır. Kendi yaralarına dost yaralar bulur. İyileşmenin kendine acıyarak değil yaralarını sevmeyi öğrenerek olacağını anlar. Anadolu kültür ve tarih sahnesinde kıymetli bir yeri olan Mardin’i her şeyiyle öğrenir. Kitap Mardin’in daha önce bahsedilmemiş yaralarını, efsanelerini ve terkedilmiş köylerini açar herkese. Süryaniler, Ezidiler, Kürtler ve bir arada yaşamayı öğrenmiş insanlar kocaman bir aile olmayı hep birlikte öğrenir. Şahmeran anlatısıyla kadınların Anadolu’da kazandığı şifacı kadın özelliğinden yola çıkılır.

Kitap, aynı zamanda Mardin’i gezecek kişiler için rehber kitabı şeklinde tasarlandı. Mardin merkezde başlayan yolculuk tüm Mardin gezildikten sonra Midyat’ta sona erer. Şehrin tanıtımı için hikayeleri ve efsaneleriyle Mardin’de bulunan rehberler tarafından da kullanılması öneriliyor.

Kitap yazılırken Süryani bir din adamı olan Kuryakos Acar’dan, yerel turist rehberi Fehmi  Sincar’dan ve Kürdoloji eğitimi almış Tahsin Düzsöz’den yardım alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu