MODA & TASARIM

Bursa Fashion Week Tasarım Yarışması Finalistleri Belirlendi

‘Doğal dokumanın tasarım ile buluşması’ temalı tasarım yarışmasına başvuran 165 yerli ve yabancı tasarımcının ön elemeleri The Green park Pendik Oteli’nde yapıldı.
Atilla Üstündağ desteği ile etkin jüri komitesi çalışması neticesinde seçilen 18 finalist, Ekim 2023’te final defilesinde ödüller için yarışacaklar.
Jüri komite başkanlığını uluslararası moda tasarımcısı, bir dönem Zeki Müren sahne kostümlerine imza atan Muzaffer Çaha üstlendi.

Sektörden destek alan oluşum ülkemizin gençliği ve genç modacı adaylarına ümit olmaya devam ediyor. Bursa Fashion Week ekibi zengin bir kültüre sahip Türk motif ve desenlerin, Osmanlının desen ve ezgileri ile tarihimizi yaşatarak yarınlara Türk modasını taşıyacağına inanıyor. Her yıl Bursa Fashion Week’in koreografilerini, sahne direktörlüğünü üstlenen ünlü koreograf  Asil Çağıl ülkemizde ve dünyada gerçekleşen birçok defile, fashion show ve model, güzellik yarışmalarının da sahne direktörlüğünü yapıyor. Makyaj ve görsel sanat direktörlüğü ise Livza Uyar tarafından yürütülüyor.

Asil Çağıl yarışma ile ilgili şunları söyledi:
”Ülkemiz dünyanın, konfeksiyon ve tekstil üretim üstü olması ve dünya markalarının tüm tedariğinin ülkemizden yapılması, dünya standartlarında üstün kaliteli üretim gerçekleşmesi ülkemiz açısından büyük bir önem taşımakta. Fakat bu durum fason üssü olmamızın acı gerçeğini ne yazık ki değiştirmiyor. altıncısı gerçekleşen Bursa Fashion Week  moda tasarım yarışması çıkmış olduğu bu yolculukta her biri birbirinden değerli iş dünyasının etkin isimleri ile, genç tasarımcıların ve Türk markalarının yükselişi için ümit oldu.”

Yarışmaya büyük ilgi gösteren yurtdışından katılan yarışmacılar Rusya, İran, Bulgaristan ve Avrupa ülkelerinden  katılım sağladılar. Türk modasının ve Türk tasarımcıların dünya moda platformlarında Türk bayrağını dalgalandırmaları tüm ekibin başarısı olacak.

Branşlarında başarılı isimlerden oluşan jüri komite üyeleri şu isimlerden oluştu:
Turgay Kıran spor ve iş adamı, Yaşariye Doğan Emelya Konf.Tex.Ltd.şti kurucu başkanı modacı, Sami Bilge-Elyaf tex.kurucu başk, Mustafa Barutcuoğlu Barmak makina Aş., Evren Erdoğan turizım-yatırım iş kadını, Eda Erdogan Nobelda kurucu başk.-ressam, Merve Yılmazer-mimar, Hakan Kızılırmak Medoks tex. yönetim kurulu başk,Banu Özdağ Baem inş yönetim kurl.başk., Mehmet Güngör Kolisan Aş.yönetim kurulu-iş adamı, .Dr. öğr. üyesi Pınar Çınar-Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tasarım bölümü başkanı, Doç.dr.Erkan Kaya ftr uzmanı, tasarım yarışmasının ulusal ve uluslararası üniversiteler koordinasyon başkanlığı Dr.öğretim görevlisi Berrin Sarıtunç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu