MODA & TASARIM

‘Solve for Tomorrow’ Tasarım Yarışması Başvuruları Devam Ediyor

“Solve for Tomorrow” programı kapsamında öğrenci ve öğretmenlere Tasarım Odaklı Düşünme eğitimi

Samsung’un Habitat Derneği iş birliğinde Türkiye’de gerçekleştirdiği “Solve for Tomorrow” yarışmasının yeni dönemi kapsamında öğrencilerin başvuruları 15 Ocak 2023’e kadar devam ediyor.
Tasarım Odaklı Düşünme eğitimleri ve mentörlük desteği ile  öğrencilerin 
iklim değişikliği, enerji, atık yönetimi gibi konularda çözüm sunan projeler üretmeleri amaçlanıyor. Yarışmada öğretmenler için de tasarım odaklı düşünme eğitimleri verilecek. 

Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen düzenlenen ve öğrencileri toplumsal sorunları çözmeye teşvik ederek benzersiz bir öğrenme fırsatı sunan “Solve for Tomorrow” (Yarın için Çözüm) yarışmasında yeni dönem heyecanı tam gaz devam ediyor. Yarışma için başvurular, 15 Ocak 2023 tarihine kadar https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ adresi üzerinden yapılabiliyor.

Hem öğrenciler hem de öğretmenler için eğitimler gerçekleştiriliyor

Solve for Tomorrow yarışması, öğrencilerin yanı sıra öğretmenleri de kapsayan eğitimlerle etki alanını artırıyor. Bu dönem eğitimlerin içeriği ve sıklığı yoğunlaşan program kapsamında; başvuran tüm öğretmenlere de Tasarım Odaklı Düşünme Eğitmen Eğitimleri veriliyor. Kasım ve Aralık aylarında  İstanbul ve Ankara’da iki gün boyunca fiziki gerçekleşecek eğitmen eğitimleri düzenlecek. Bu eğitimlerin yanı sıra, öğretmenlere yönelik 4 günlük çevrim içi Tasarım Odaklı Düşünme Eğitmen Eğitimi de sunulacak.  Ankara’da yüz yüze gerçekleştirilecek eğitmen eğitimlerine diğer illerden de öğretmenler katılabilecek ve eğitimler konaklamalı olarak gerçekleştirilecek. Diğer illerden Ankara’ya gelecek öğretmenlerin ulaşım ve konaklama masrafları da program kapsamında karşılanacak. Programa katılmak isteyen öğretmenler https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ adresinden başvuruda bulunabilecek. Gelen başvurular sonrasında Habitat Derneği iş birliğinde eğitimlere katılacak öğretmenler seçilecek. Eğitimlere katılmaya hak kazanan öğretmenlerle ayrıca iletişime geçilerek, detaylı bilgi aktarılacak. Eğitimlerin sonunda öğretmenlere sertifikaları takdim edilecek.

Ayrıca program kapsamında  Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık 2 bin öğrenciye Tasarım Odaklı Düşünme eğitimleri verilecek. Öğrencilere yönelik olarak sunulacak eğitimler, programın gönüllü öğretmen ağındaki mentörler aracılığı ile Türkiye’nin 11 farklı ilinde yüz yüze eğitim olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca, İstanbul’daki Müze Gazhane’de Darüşşafaka öğrencilerine özel bir eğitim verilmesi de planlanıyor.

15 Ocak’a kadar düzenlenecek eğitimlerin sonrasında, 28 Nisan’daki ödül törenine kadar yarışmaya katılan öğrenciler için farklı eğitim, gelişim, mentorluk destekleri sunulacak.

Eğitimler global müfredata uygun olarak  hazırlandı 

Program ön değerlendirme, yarı final ve final olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi” ile programa katılan öğrenci ve gönüllü öğretmenlere eğitim veriliyor. Tasarım odaklı düşünme; yaratıcı ve uygulanabilir fikirlere sevk eden beş adımlı bir süreçten oluşuyor. Bu adımlarda; empati kurma, tanımlama, fikir üretme, prototip çıkarma ve test etme yer alıyor. Stanford Üniversitesi “Design Thinking in Integrated Design Education” (Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme) programından yararlanılarak hazırlanan eğitimlerin yanı sıra Samsung ve Habitat Derneği yarı finale kalan öğrencilere destek olmak amacı ile mentörlük desteğinde de bulunuyorlar.

Yarışmada ilk tur, 15 Ocak – 31 Ocak 2023 tarihleri arasında ilk 30 projenin belirlenmesi ve tasarım odaklı düşünme eğitimlerinin sunulması ile tamamlanacak. Sonrasında yarı final için 31 Ocak – 15 Mart 2023 tarihlerinde ilk 10 projenin belirlenmesi ve prototip oluşturulma sürecine geçilecek. Yarışmanın finaline ise 15 Mart – 28 Nisan 2023 tarihlerinde girilecek ve kazanan projeler 28 Nisan’da   gerçekleştirilecek ödül töreni ile açıklanacak. Solve for Tomorrow yarışmasında, ikinci tura kalan ekipler 5 adımdan oluşan Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi’ne katılma, üçüncü tura kalan ekipler ise projelerine destek alacakları mentor kılavuzluğu hakkı kazanıyor.

Tasarım odaklı düşünme metodu, sorunlara yenilikçi çözümler üretmeyi sağlıyor

Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleştirilecek olan Solve For Tomorrow Yarışması, öğrenciler için matematik, bilim, teknoloji ve mühendislik (STEM) alanlarındaki yetkinliklerini artırmak amacıyla tasarlandı. Program, gençleri toplumda yaşanan zorlukları ve bu zorlukların yarattığı riskleri ortadan kaldırmak adına yaratıcı çözümler bulmaya ve STEM’i uygulamaya teşvik ediyor. Tasarım odaklı düşünme metodu ise hem sanat hem de bir bilim olarak kabul ediliyor. Problemin belirsizleşmiş noktalarına yönelik gerçekleştirilen araştırmaları analitik ve akla dayanan araştırmalarla yani bilimsellikle birleştiriyor. Doğal, kısıtlayıcı düşünce kalıplarını anlamayı ve bunlara meydan okuyarak sorunlara yenilikçi çözümler üretmeyi sağlıyor.

Toplumun en acil sorunlarını çözmeyi amaçlıyor

Samsung’un 2010 yılında küresel çapta hayata geçirdiği “Solve for Tomorrow” programı, toplumun en acil sorunlarını çözmeye yönelik toplumsal inovasyon fikirlerinin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. STEM eğitimine olan ilgiyi ve bu alandaki yeterliliği artırmak için tasarlanan program yaratıcı çözümler bulmak ve toplumda yaşanan zorlukları ve riskleri ortadan kaldırmak için gençleri uygulamaya geçmeyi teşvik ediyor. Bu program katılımcıları, içinde yaşadıkları ortam hakkında derinlemesine bir kavrayış geliştirmelerinin yanı sıra iş gücünün ve toplumun geleceğini belirleyecek yetenekler olan eleştirel ve yaratıcı düşünme, iletişim kurma ve iş birliği yapma becerilerini de geliştiriyor. Öğrenciler yarışmaya, ‘İklim Krizi’ (Karbon Emisyonun Azaltılması), ‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi’ (Geri Dönüşüm), ‘Yenilenebilir Enerji’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ konularına çözüm üreten projeleriyle başvurabiliyorlar.

Yarışmaya ilişkin daha fazla bilgi ve başvurular için:
 https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ 

'Solve for Tomorrow' Tasarım Yarışması Başvuruları Devam Ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu