KİTAP

‘Çok Güzel Hareketler Bunlar-2’

Kütüphaneleri kitapsız bırakmamak için pedal çeviriyor.

Köy okullarının kütüphanelerine kitap bulmak için İstanbul’dan 1 Aralık’ta bisikletiyle yola çıkan ve 18 il gezen Eren Yalçın, Mersin’e geldi.

Köy okullarındaki kütüphanelere kitap desteği sağlamak için 1 Aralık’ta İstanbul’dan bisikletiyle yola çıkan Eren Yalçın, Mersin’e ulaştı.

Pedal çevirerek bugüne kadar 18 il gezen ve buradaki okullara kitap temin eden 25 yaşındaki Yalçın’ın son durağı Erdemli ilçesi oldu.

Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve iş adamlarından temin ettiği kitapları, ihtiyacı bulunan okullara ulaştırdığını söyledi.

Hedef 100 bin kitap

İlçe merkezilerine uzak bazı okulların kitap bulmakta zorlanabileceğini vurgulayan Yalçın, şöyle dedi:

“Köy okullarının bazılarının kütüphanelerinde neredeyse hiç kitap yok. Bugüne kadar 18 ile ulaştım ve yaklaşık 10 bine yakın kitabın köy okullarıyla buluşmasını sağladım. Görüştüğüm yardımseverlere okul isimlerini veriyorum ve onlar da ihtiyacı olan okullara kitap gönderiyorlar. Amacım, öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığını kazanması, geliştirmesi ve kitapsız kütüphane kalmaması.”

Yalçın, Türkiye turu sırasında gittiği kentlerde misafirhane gibi yerlerde konakladığını belirterek, “Yolculuğum 81 ili dolaşana kadar devam edecek. İnşallah yazın okullar tatil edilmeden bütün illeri gezerim. Benim hedefim bu süre zarfında belirlenen okullara 100 bin kitap desteğinin sağlanması” diye konuştu.

İstanbul’da özel bir hastanedeki eczane teknisyenliği görevini kitap dağıtma çalışması için bıraktığını sözlerine ekleyen Yalçın, iş adamları ve belediyelerden kitap çalışmasına destek vermelerini istedi.

(AA-Muhabir: Derviş Çömez)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı