KİTAP

Divanü Lügat-it-Türk’e Göre Türk Ahlakı

Divanü Lûgat-it-Türk, Kaşgarlı Mahmud’un büyük emekleri ve gayretleri sonucunda ortaya çıkmış, altın değerinde bir eser.
“Divanü Lügat-it-Türk’e Göre Türk Ahlakı” isimli çalışmada Türk ahlâk yapısına ait değerler Divanü Lûgat-it-Türk’te tespit edilip yardımcı kaynaklarla destekleniyor.

Kaşgarlı Mahmud, Türk coğrafyalarını gezerek, Türk boylarını ve obalarını ziyaret ederek Türk dilinde kullanılan kelimeleri kaydetti. Yalnız kelimeleri kaydetmekle kalmamış Türklere ait sav, sagu gibi dil zenginliklerini de eserine işldi.

Bugün Divanü Lûgat-it-Türk’e işlenen kelimeler, savlar ve sagular sayesinde Eski Türklerin; sosyal, siyasî, askerî, idarî, ekonomik özellikleri gibi birçok konu hakkında bilgi ve fikir sahibi olunmaktadır. Bunların yanında Türk ahlâkî değerleri hakkında da yine bu önemli eserde verilen bilgilerden faydalanılmaktadır. Yani Divanü Lûgat-it-Türk her anlamda Türk tarihi için bir başucu kaynağı özelliğini taşımaktadır.

Bu çalışmada, Türk ahlâk yapısına ait değerler Divanü Lûgat-it-Türk’te tespit edilip yardımcı kaynaklarla desteklenmektedir. “Divanü Lügat-it-Türk’e Göre Türk Ahlakı” Türklerin sadece savaşçılığı ile tarihte anılmalarının yanlış olduğunu, binlerce yıllık Türk tarihinin sadece savaşlardan meydana gelmediğini, Türk kültürünün güçlü, Türk ahlâkının ise diğer milletlere göre töreli olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Yazar: Oğuzhan Başaran
Yayınevi: Alka Yayınevi

Sayfa Sayısı: 160
Basım Tarihi: Temmuz 2020
Fiyat: 25 TL

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı