KİTAP

Mehmet Ulusoy ile Rus Edebiyatının Devrime ve Toplumun Dönüşümüne Etkisi

Erkan Yücel Kültür Merkezi, Yazar-Düşünür Mehmet Ulusoy’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Rus Edebiyatı ve Ekim Devrimi İlişkisi’ başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı.
Devrimlerin iklimini edebiyat etkiler mi?

Rusya’da Ekim devriminde Dostoyevski’nin, Tolstoy’un, Çernişevski’nin, Gorki’nin rolü nedir?
Yazar Mehmet Ulusoy Rus edebiyatçıların toplumu dönüştürme ve devrime hazırlama etkisini anlattı.

Yazar Mehmet Ulusoy, Erkan Yücel Kültür Merkezi‘nde düzenlenen konferansta devrimlerde ve toplumu siyasal mücadelelerle ilerletme sürecinde edebiyatın rolünün ön​​emini anlattı. Ekim Devrimi öncesinde yazılan edebi eserlerin Rus halkını nasıl bir sosyolojik dönüşüme uğrattığına değinen Ulusoy, şunları ifade etti: “Batı’da Balzac ve Stendhal’ın öncüsü olduğu gerçekçi edebiyat yerini 1850’lerden sonra, giderek bireyi merkeze koyan bir amaçsız bir kültür-sanata bıraktı. Dünyadaki toplumcu gerçekçiliğin mirasçıları Rus aydınları, romancıları oldu. Tolstoy, Gogol, Çehov, Gorki romanlarında Rus köylüsünü de Rus aristokrasisini de çok iyi betimlediler. Dostoyevski de şehirlerde yaşayan yozlaşmış, batıdaki bireyi yücelten insan tipi olmaya özenmiş karakterleri etkili bir biçimde işledi; Roskolnikov gibi. Bu yalnızca edebiyat alanında değil aynı zamanda Rus devrimcilerine de, toplumun gerçekliğine ayna tutan çok derin bir analiz sundu. Rusya’nın o zaman nüfusunun yüzde 78’ini köylü oluşturuyordu. Haliyle o köylüyü doğru betimlediğinde, onu siyasal olarak nasıl etkileyeceğini de bilirsiniz. Kendisi de bir Rus soylusu olan Tolstoy, toprakla bağı olan Rus insanının iç dünyasını, iç çelişkilerini romanlarında anlattı. Mesela Savaş ve Barış’da da Rus milli uyanışını Napolyon işgaline karşı mücadeleyi işledi. Orada Türk kökenli komutan Kutuzov’ın Asya taktiğini yani hilal taktiğiyle Napolyon’u kuşatıp yenmesi vardır.”

Ulusoy ayrıca Rus devriminin Türk coğrafyasını da kapsadığını belirterek, “Rus devrimi önemli ölçüde Türk izlerini taşır” dedi ve şöyle devam etti. “Gogol’un Taras Bulba’sında Kazak baba ile oğlu aynı cephedeki hikayesini anlatır. Yiğitlik, sözünde durma, töresine bağlılık gibi değerleri öne çıkarır. Aynı şekilde Tolstoy’un Hacı Murat romanı da Rus kültürünün beslenme kaynaklarının Turan coğrafyası olduğunu gösteren bir yapıttır. Orlando Figes’in Rusya’nın kültürel tarihini anlatan Nataşa’nın Dansı kitabında Turan motifleri bulunur. Buradan çıkan sonuç Ruslarla Türkler kültürel olarak çok yakın bir akrabalık içindedirler”

 

 

Mehmet Ulusoy kitaplarına kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/urun-kategori/yazar/mehmet-ulusoy/

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı