KİTAP

Merve Köken’den ‘Türk Mitolojisi’ İçin Kılavuz Kitap

Türklerin yaşam biçiminden, inanışlarına, ilahları ile ilgili söylencelere, destan özetlerine ve İslamiyet sonrası Türklerde mitolojinin tezahürüne kadar pek çok alt başlıkta incelemenin yapıldığı Merve Köken’in yazdığı ‘Türk Mitolojisi’ kitabı okurlarla buluşuyor.

Türkler çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olmasına rağmen Türk mitolojisi neden Yunan, Mısır ya da Nors mitolojisi kadar bilinir değildir? Bu alanda yapılan çalışmalar ne zaman başladı? Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonraki yaşamlarında geçmiş inanışlarından izler var mıydı? Türk kültüründeki mitolojik varlıklar nelerdir?

İlk Millî Arkeoloji Enstitüsü: “Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü”

Merve Köken’den İdeal Bir Kılavuz: “Türk Mitolojisi”

Bunlar ve benzeri pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz, Türk mitolojisi konusuyla ilgilenen ve nereden başlayacağını bilemeyen herkes için ideal bir kılavuz kitap olma özelliği de taşıyan, Merve Köken’in yazdığı “Türk Mitolojisi”, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Merve Köken

Eser Adı: Türk Mitolojisi
Yazar Adı : Merve Köken
Yayınevi : Karakarga Yayınları
Türü : Mitoloji / Tarih
Sayfa Sayısı: 136
Fiyat: 22 TL

Arka kapak yazısı

Doğayla bağları, şamanik ritüelleri, tanrı ve tanrıçalarıyla görkemli bir medeniyet.
Türk Mitolojisi ilk çağlardan günümüze izini sürebildiğimiz mitlere ve destanlara odaklanıyor. Zamanla kaybolan ya da İslamiyet sonrası şekil değiştiren mitolojik öğeleri merak eden herkesin evinde mutlaka bulunması gereken bu kitap, sadece mitlere değil Türk kültür ve sosyal yaşantısının da dününe ışık tutuyor. Merve Köken, zengin Türk mitolojisinden unsurlar, içinde mitik ögeler bulunduran destanlar, toplumsal izler taşıyan ritüel ve söylenceler eşliğinde okurlara zengin bir kaynak kitap sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı