KİTAPMÜZİK

TEST KİTABINA GİREN MAHMUT TUNCER’DEN AÇIKLAMA

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere.”
cümlesiyle özel bir yayınevinin test kitabına girdiği için sosyal medyada tartışma konusu olan Mahmut Tuncer’den bir açıklama geldi.

Mahmut Tuncer yaptığı açıklamada şunları söyledi:
”Tam 40 yılını sanat insanı olma mücadelesiyle geçirmiş bir Anadolu insanıyım. 40 yıllık mücadelemde bu derece maksadını aşan bir itham altında olmamıştım. Sosyal medyada konuyla ilgili paylaşımları okudum. Bir mizah içeriğinden sözüm ona “eğitim eleştirisi” çıkarma çabasının aslında ideolojik bir tartışma üretme girişimi olduğu çok açık. Bu anlamsız eleştiriyi köpürtenlerin orada batılı bir sanatçı görselerdi bundan memnun olacaklarından da hiç şüphem yok. Ben bu sosyal medya lincinin faillerini Anadolu kültürünü ötekileştiren, kendi değerlerini küçümseyenler olarak değerlendiriyorum.
Hiçbir şekilde haberim veya onayım olmadan yer aldığım o sayfadaki mizaha biraz olsun tebessüm eden, zihni rahatlayan bir öğrenci evladımız varsa bu bir güzelliktir. Bu güzelliğin ortaya çıkmasında biraz olsun katkı sağladıysam dünyanın en mutlu insanı olurum. Asıl komik olan orada ifade ettiğim “mantık” espirisi değil, o espiri üzerinden eğitim eleştirisi üreten “aydınların” var olduğu gerçeğidir.”

Öğrencilere, okutulan ve mantık sorularını içeren bir eğitim kitabında, Türkücü Mahmut Tuncer’in “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere” sözlerine yer verilmesi sosyal medyada tepki çekmesi üzerine kitabın ikinci baskısından kaldırılmıştı.

Tepki çeken kitabın yayımcısı olan Günay Yayımcılık, da bir açıklama yaparak kitabın okullarda kullanılmadığını bildirdi. Kitabın, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmadığı belirtilerek, esprili olduğu için böyle bir görsel kullanıldığını ancak gelen tepkiler üzerine bu görselin kitaptan kaldırıldığını ve yeni baskıda kullanılmayacağı belirtildi.
Yeni baskıda Mahmut Tuncer’in yerine Leonardo da Vinci geldi.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Mantik sizi A noktasindan B noktasina götürür .Hayal ise her yere.Einstein

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı