KİTAP

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali Başlıyor!

Günden güne büyüyen, gelişen bir metropol ve Türkiye’nin kültür merkezi olan İstanbul, ‘Avrasya Kitap Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Basın Yayın Birliği (BasYayBir) ev sahipliğinde bu yıl ilk kez düzenlenecek Avrasya Kitap Festivali ile Türk yayınları dünyaya tanıtılacak. 

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, BasYayBir Başkanı Emrah Kısakürek ve Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru‘nun hazır bulunduğu bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirilecek festival 23 Şubat 2019 tarihinde başlayacak.

Edebiyattan sanata, bilimden siyasete, çocuk ve gençlik edebiyatından eğitime, araştırma-incelemeden felsefeye uzanan çok geniş bir yelpazede eserler kitapseverlere sunulacak. 70 ülkeden 200’den fazla yayınevinin katılacağı Uluslararası Avrasya Kitap Festivali; Türkiye’nin ve kıtaların birleştiği İstanbul’da, yayıncılara kapılarını açarak, kitaba ve kültüre inananların gücüyle, yayıncılık vizyonuna yeni bir soluk getirecek. İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi‘nde düzenlenecek olan festivalin teması ‘Bir Uzun Hikaye’ olarak belirlendi.

23 Şubat – 3 Mart 2019 tarihleri arasında dokuz gün sürecek olan festival, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Festival alanında; şiir dinletileri, söyleşiler, paneller ve imza günleri gibi birçok etkinlik yer alacak.

Festivalin onur yazarı Mustafa Kutlu olarak belirlenirken ömrünü bilim tarihi çalışmalarına adayan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin için de ‘Bilim, Medeniyet, Biz’ üst başlığı ile anma etkinliği düzenlenecek.

70 farklı ülkeden yayıncılar katılacak

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali kapsamında düzenlenecek olan ‘Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’ ile Türk ve yabancı yayıncılar bir araya gelecek. 70 farklı ülkeden yabancı yayıncılar ile Türk yayıncılar 26-27-28 Şubat tarihlerinde işbirliği görüşmeleri yapabilecek.

Başa dön tuşu