KİTAP

Umberto Eco’nun yeni kitabı ‘Numero Zero’

İtalyan yazar Umberto Eco’nun yeni kitabı artık İtalya’da gün yüzü gördü.

‘Numero Zero’ isimli kitabın konusu ise Mussolini, medya oyunu, söylentiler ve cinayet hakkında.

 

Modern klasikler olarak kabul edilen Gülün Adı ve Foucault Sarkacı kitaplarının yazarı Umberto Eco’nun yeni romanı artık İtalya’da okurla buluştu.

 

Roman iki hikaye arasında bağlandı kuruyor: Birincisi Mussolini ve metresinin 1945’te Como Gölü’nde vurulması, diğeri ise 1992 yılında Milan’da yaşayan Colonna isimli yazar hakkında.

 

Collona bir medya patronu için çalışan bir gazetecinin yerine onun anılarını yazmayı kabul eder. Eco’nun yayıncısı kitabın konusu hakkında şunları söyledi: “O (Collona), paranoyak editörün, Mussolini’nin cesedinin vücut ikizine ait olduğunu ve bunun hepsinin çok büyük bir faşist planı olduğu teorilerini öğrenir. Bu gazetenin ihtiyaç duyduğu büyük bir olaydır. Peki delil? Onun üzerinde çalışıyor.”

 

Yayıncı Harvill Secker ise ‘Numero Zero’nun “medya oyunları, mafya, aşk ve cinayetle” okuru ateşlediğini ve İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana “İtalya’yı şekillendiren güçler savaşını yansıttığını” anlattı.

 

Kitabın başka dillere çevirileri başlarken, İngiltere’de İngilizce basımı ise Kasım’da yapılacak.

 

İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür olan Umberto Eco, Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla ün kazanmıştı. Yazarın son romanı Prag Mezarlığı ise 2011 yılında yayınlanmıştı.

(www.zirvehaberajansi.com)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı