KİTAPSİNEMA

Yapabilirsin!

Tuluhan Tekelioğlu’nun hazırladığı çeşitli yörelerden bütün engellemeler ve zorluklara rağmen başarılı olmuş kadın hikâyelerinin anlatıldığı “Yapabilirsin” belgeselinin ilk gösterimi Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Belgeselin ilk gösteriminde ilgi çok yoğundu. Belgeselde başarıları ile ilham veren dokuz kadının hikâyesi anlatılıyor. Belgesel, kadınların her mesleği, her işi başarabildiklerinin belgesi niteliğinde. Erkek baskısı ve bakışı ile oluşan algının tamamen geçersiz olduğu ve bu algıyı kıran kadınların neleri başardığının anlatıldığı bir belgesel.

Belgeselin gösterimine ev sahipliğini yapan Medicana Kadıköy Hastanesi‘nin Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan, yaptığı konuşmada ‘Gazeteci- yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun hazırladığı; kendi hayatının iplerini eline almış; cesur, güçlü ve üretken kadınların hikâyelerini konu alan ‘Yapabilirsin’ belgeselini Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Haftası’nda sizlerle buluşturmak, bu gösterimi çok daha anlamlı kılıyor. Medicana Sağlık Grubu olarak, bu özel gösterime ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Tuluhan Tekelioğlu yaptığı konuşmada, ‘Yapabilirsin Belgeselinin Strazburg Avrupa Parlamentosunda gösterildiğini ve kadın gruplarının Türkiye’den ilham aldıklarını belirtmeleri çok gurur verici. Ne yazık ki kadına şiddetin durmadığını geçen yıl 409 cinayete kurban giden kadınımızdan biliyoruz. Yola çıkış nedenim Türk kadının cesareti, yapabileceklerini bilmem ve içindeki gücü ortaya çıkarmak.’ dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yöneticisi Gülsüm Kav yaptığı konuşmada, ‘Belgeselde izlediğimiz başarılı kadın hikâyelerini görünce ne kadar çok mutlu oluyoruz. Ancak normalde olması gerekenlere bu kadar çok sevinmemiz aslında kadınlardan ne kadar çok şeylerin esirgendiğini gösteriyor. Dünya kadın hareketlerinde olumlu gelişmeler var. Dünyanın bir yerinde yaşanan kadın hareketleri bütün kadınlara ilham veriyor. Bütün kadınların hayatının bu belgeselde izlediğimiz gibi olmasını isterim. Bu yıl daha az kadın erkek eliyle öldürülmedi demeyi çok isterdik. Ölüm, erken evlendirme, erken anne olmaya zorlama şeklinde kadına şiddet devam ediyor. Belgeselde gördüğümüz hayatları yaşayacak kadınlarımız öldürülmek suretiyle aramızdan ayrılıyor.’ dedi.

Tuluhan Tekelioğlu, belgesel gösterimi sonrasında “Yapabilirsin” kitabını imzaladı.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/kisisel-gelisim/yapabilirsin-tuluhan-tekelioglu/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı