KİTAP

Ziya Gürel’den “Kaypak Yüzeyde – Sanat Biçimlendirmesi Üstüne Düşünmek”

Ziya Gürel’in yeni çıkan kitabı “Kaypak Yüzeyde – Sanat Biçimlendirmesi Üstüne Düşünmek” okurla buluştu.

Bu kitapta Ziya Gürel’in kırk yılı aşkın süredir, Adam Sanat, Türkiye’de Sanat, Sky Life, Genç Sanat, Karşı Sanat, Adam Öykü, Cumhuriyet, Beş Parmak, Mülkiyeliler Birliği Dergisi, Cumhuriyet Kitap’ta yayınlanmış deneme ve anlatımları arasından seçtiği bir içerik okura sunuluyor

Yazar, bir ömrün bıraktığı ayak izleri olarak tanımladığı bu metinlerin nerelerde, hangi zaman dilimlerinde yayınlandığı konusundaki ayrıntılı tüm bilgiye yer vermemeyi seçmiş, olay-olgu örgüsünün sezdirdiği bir zamanla mekân boyutu yaratmanın doğru olacağını düşünmüş. Sanki bir üçüncü tekil ses olarak denemelerdeki dışavuruma şimdiki zamandan katılarak okuru bir zaman yolculuğunun beklenmezliği içine çağırıyor.

Bu anakronik boyut yaşanmışlığın, dur-durak tanımadan geçmişe kayan şimdiki zamanın buluşmalarına izin veren bir düşsel kurgu alanı oluşturuyor. Amaç elbette ki, iş-işten geçtikten sonra yaşanmış olan geçmişteki kıssadan pay çıkarmak değil; yitirilen anlamı yeniden yakalayabilmektir. Böylelikle algılarınız, tüm duyularınızın aydınlık kucağında kök salmaya başlayacaktır.

Baskı: Ekim 2020
Sayfa: 368
Fiyat:  48 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu