KÜLTÜREL MİRAS

100 Yılın Keşfi İznik Bazilikası’na Göbeklitepe Modeli

100 yılın keşfi olarak değerlendirilen İznik Bazilikası’nda devam eden çalışmalar hakkında toplantı gerçekleşti.
2014 yılında tesadüfen İznik Gölü’nün içinde bulunan ve bin 500 yıl önce Aziz Neophytos adına inşa ettirildiği tespit edilen bazilikanın sergilenme sürecini konuşmak için belediyeler ve kültür kurumları bir araya geldi.

Geniş katılımlı toplantıda dünya kamuoyu tarafından 100 yılın keşfi olarak’ nitelendirilen Bazilika’nın ziyarete nasıl açılabileceği masaya yatırıldı. Kazı çalışmalarının sürdüğü Bazilika ziyarete açılmamış olsa da turizm açısından dünyanın merakla takip ettiği alanlar arasında yer alıyor. Toplantıda bazilikanın su altı arkeoloji müzesi olarak Göbeklitepe modeliyle ziyarete açılabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

İznik Gölü’ndeki bazilikanın, Göbeklitepe’de uygulanan modele benzer bir yaklaşımla tarihe ve doğaya zarar vermeyecek bir yüzer iskele ve destekleyici tanıtım mekanlarıyla ziyarete açılabileceği belirtildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Öncülüğünde Başlatılacak

Toplantıda, İznik Gölü’ndeki Bazilika’nın Göbeklitepe’de uygulanan modele benzer bir yaklaşımla tarihe ve doğaya zarar vermeyecek bir yüzer iskele ve destekleyici tanıtım mekanlarıyla ziyarete açılabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Farklı kurumların yetki alanı içerisinde kalması sebebiyle proje oluşturma ve ilgili kurumlardan gerekli izinlerin alınması için sürecin Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılmasına karar verildi. Çalışmalar belli bir noktaya getirildiğinde Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş’a sunulacak ve konu hakkındaki detaylar kamuoyuyla paylaşılacak.

Surları, kapıları, müzeleri ve tarihi mekanlarıyla çok önemli bir bölge olan İznik’te Bazilika’nın ziyarete açılmasının tüm dünyanın ilgisini çekeceği ve turizm açısından da Türkiye’nin çok önemli bir çekim merkezine dönüşebileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı