KİTAP

15. Metin Altıok Şiir Ödül Töreni

15. Metin Altıok Şiir Ödülü sahibini buldu.

Ödül törenine Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Sanatçı Melike Demirağ, Yazar Eren Aysan, CHP İstanbul İl Bşk.Yrd. Saniye Yurdakul katıldı.

Ödül töreni öncesi Metin Altıok’un hayat öyküsünü içeren kısa film gösterimi yapıldı. Törende Zeynep Altıok ve Meral Altıok ödül töreninin amacı ve Metin Altıok anlayışını anlatan kısa konuşmalar yaptılar.

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen’den oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bu yıl ödül, uzun yıllardır hapis yatan İlhan Sami Çomak’a verildi.

Ödül gerekçesi, Jüri Heyetini temsilen Haydar Ergülen tarafından okundu: “İnsanın ölümcül bir yalnızlık, bir hafıza kaybı içinde çürüdüğü; doğanın yıkıcı ve sevgisizlikte can çekiştiği, toplumun, korku ve şiddetten başka bir geleceğinin kalmadığı bir dünyada, 28 yıldır bu dünyanın içinde yaşamadığı halde, olağanüstü bir şiirle pürüzsüz bir dil ve derinlikle, emekle, aşkla, özgürlük tutkusuyla, barış hayaliyle dünyayı ve insanı yeniden kurduğu“ nedeniyle İlhan Sami Çolak ödüle layık görüldü.

İlhan Sami Çomak’ın aynı zamanda Metin Altıok’un Bingöl’de öğretmenlik yaptığı dönemden öğrencisi olduğu öğrenildi.

İlhan Sami Çolak hapiste olduğu için ödülünü anne ve babası aldı. Çomak’ın hapishaneden gönderdiği mektup okundu. Metin Altıok’un öğrencisi olması nedeniyle bu ödülü almış olmanın Çomak için öğretmenin onayını almak olduğu dile getirildi.

Ödül töreni sonrası Tuna Kiremitçi ve Elif Nayman tarafından dinleti sunuldu. Sanatçı Melike Demirağ, Arkadaş şarkısı ile İlhan Sami Çomak’a selam gönderdi.

Tören toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu