KİTAP

Ahmet Ümit, Arkeolog Oldu

Alman Arkeoloji Enstitüsü, Kayıp Tanrılar Ülkesi adlı romanıyla Ahmet Ümit’i arkeolog üye beratıyla onurlandırdı.
Ümit, üyelik beratını Kayıp Tanrılar Ülkesi’nde Pergamon arkeolojisi, UNESCO Dünya Mirası Alanları, Bergama / Pergamon ve Berlin arasında kültürel mirası anlattığı ve Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihini çarpıcı bir dille yansıttığı için aldı.

Alman Arkeoloji Enstitüsü, Ahmet Ümit‘i 2021 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan romanı Kayıp Tanrılar Ülkesi’nde Pergamon arkeolojisi, UNESCO Dünya Mirası Alanları, Bergama / Pergamon ve Berlin arasında kültürel mirası anlattığı ve Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihini çarpıcı bir dille yansıttığı için arkeolog üye beratıyla onurlandırdı. Yazar üyelik beratını Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün bilimsel danışma kurulunun önerisiyle aldı.

Ahmet Ümit, Arkeolog Oldu

Üyelik beratını, 14 Aralık Perşembe günü Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht katılımıyla yapılan Winckelmann Konferans Günü’nde, İstanbul Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Felix Pirson’un elinden alan Ahmet Ümit şunları söyledi: “Bir edebiyatçı olarak bilim insanları tarafından ödüllendirmek benim için çok büyük bir onur. Umarım zengin tarihimize ve muhteşem arkeolojik alanlarımıza daha fazla sahip çıkarız. Çünkü geçmişine sahip çıkamayanlar, bugünlerine de sahip çıkamazlar.”

Ümit, 2006 yılında da Türk Eski Çağ Enstitüsü tarafından Patasana ve Ninata’nın Bileziği adlı eserleriyle arkeolog beratıyla ödüllendirilmişti.

Domuz Gribi Ve Soğuk Algınlığı Nasıl Ayırt Edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu