KİTAP

Çirkin Kadınlar İçin Hayatta Kalma Rehberi

Sürekli güzel hissetmek zorunda değilsin!

Ceren Ceran’ın Masa Kitap’tan çıkan ikinci romanı ‘Çirkin Kadınlar İçin Hayatta Kalma Rehberi’ raflardaki yerini aldı.

Genç bir kızın bir yük gibi taşıdığı çirkin olma fikrinden zaman içinde farkındalık kazanarak kurtulmak için mücadele ettiği, dünyadaki varlığına karşı suçlu bir gözle bakmaktan vazgeçmek için çabaladığı, azar azar bağlı olduğu tabulardan kopmayı başardığı bir kadın hikâyesi bu. Baskılardan, korkulardan, var olamamaktan yitip giden kadınlara, dışarının koyduğu kurallar içinde kendince debelenen ve kurtulamayanlar, kurtulmanın eşiğine gelip düşeyazanlar için de aynı zamanda başkaldırı niteliğinde bir rehber…

KİTAPTAN

“Benim çirkin olduğuma kendisine benzeyen bir kız çocuğu doğuramamayı takıntı haline getirmiş, kendisinden başka hiç kimseyi sevmeyi beceremeyen, hayatta kendisinden başka kimsenin iyiliğine, güzelliğine, mutluluğuna tahammül edemeyen, yüreği kimsenin giremeyeceği karanlık dehlizlerle dolu bir kadın karar verdi. O kadının annem olması neyi değiştirir, onu daha mı haklı yapar? Aksine, kuzguna yavrusu şahin görünmeli, bizim hikâyede kuzguna yavrusu hamam böceği…”

ARKA KAPAK YAZISI

Bize güzelliğin bir güç olduğu ve elimizin altında bulunan bu gücü kullanmaktan daha doğal bir şey olmadığı öğretildi. Gücümüzü artırmak için güzelleşmeli ve daha da güzelleşmeliydik ama bugün anlıyorum ki asıl güç koca burnunla direnebilmek. Evet kendisini çirkin hisseden kız kardeşim, istediği estetik operasyonu yaptırabilecek özgürlüğe ve paraya sahip olunan yerden sesleniyorum; istediğin kadar güzelleş yetmeyecek, önüne yeni hedefler koyacaklar.

Biz de bedenimize köle olmayıverelim be… Resim yaparak, kahkaha atarak, altta olanı bir basamak üste çekmek için mücadele ederek, keyifle günbatımlarını izlediğimiz günlerin sayısını artırmaya çalışarak, kimseleri kırmadan, nezaketle, güler yüzle yürüyelim dünyada.

Çünkü bana göre benim en iyi versiyonum; göz altlarımın daha aydınlık, metabolizma yaşımın on dokuz, popomun daha kalkık olduğu, kendime yetecek kadar huzurlu olan halim değil. Benim en iyi versiyonum; hakkıyla yoksulluğu resmedebilen, zorbaya dur diyebilen, sanatıyla ezilene, geride kalana el veren halim. Amacım acının, fakirliğin pornografisini yapmak değil, bunların yok olması için uğraşmak. Bunun için de elimdeki en iyi silah fırça ve tuval.

Seninki ne?

Yaz Aylarında Dış Kulak İltihabı Artış Gösteriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu