KİTAP

‘Costa Prize’ ın İlk Roman Ödülü Sahibi

İngiltere’nin her yıl düzenlenen popüler edebiyat ödüllerinden Costa Prize’ı kazananlar açıklandı. İlk Roman Ödülü’nün kazananı 16 yaşında okulu bırakan Emma Healey oldu.

Costa Prize’da, Man Booker Edebiyat Ödülü sahibi Ali Smith’in “How to be Both”u En İyi Roman Ödülünü kazanırken, organizasyonun en dikkat çeken ismi İlk Roman Ödülü’nün sahibi Emma Healey oldu. 16 yaşında okulu bırakan ve bugün 29 yaşında olan yazar, büyükannesinin demans hastalığından ilham alarak yazdığı Elizabeth is Missing ile Costa jürisini kendine hayran bıraktı.

Jüri törenden sonra yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Bu mükemmel ilk roman, bizi o kadar bağladı ki, kitabı bitirene kadar elimizden bırakamadık.”

İlhamı büyükannesinden aldı
15 yaşından beri kısa hikâyeler yazan ve büyükannesinin demans hastalığından oldukça etkilenen Healey,  Elizabeth is Missing’i yazmaya 22 yaşınayken karar veriyor. Kitabında Maud adlı yaşlı bir kadının gözünden, demans hastalığını çarpıcı bir biçimde anlatıyor.

Maud, nereye ve neden gittiğini bilmeden alışverişe çıkan ve durmadan konserve şeftali alan yaşlı bir kadındır. Ansızın, kadının kafasında 70 yıl önce kıymet verdiği bir arkadaşıyla olan anıları canlanır. 70 yıl önce arkadaşı Elizabeth ile bir bahçede karşılaşmıştır ama daha sonra ne olduğunu hatırlayamamaktadır. Yaşlı kadın, Elizabeth’e ne olduğunu ve onun neden kaybolduğunu bilmemektedir.

Maud, birkaç saniye öncesini dahi hatırlayamamakta, ancak arkadaşını geçen hafta veya geçen yıl gördüğünü söylemektedir. Anılarının gösterdiği yol haritası sayesinde gitmeyi başardığı Elizabeth’in bahçeli evi de kendisine bir türlü yardımcı olamayacaktır…
(TARAF)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı