KİTAP

Din Halkın Afyonu Mudur? Yanıtı Bu Kitapta…

Atilla Cemal Eşen’in “Dinlerin Sınıfsal Kökeni ve Din Üzerinden Siyaset” başlıklı kitabı Berfin Yayınları’ndan çıktı. Din Halkın Afyonu Mudur? gibi sorulara yanıt aranan kitapta yazar, merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışıyor.

Karl Marks, ciltler dolusu kitaplar yazmış, bu kitaplarda çok şey söylemiştir. Ama söylediklerinin hiçbiri “din halkın afyonudur” sözü kadar bilinmez. Dinlerin Sınıfsal Kökeni ve Din Üzerinden Siyaset kitabı, Marks’ın bu sözünden hareketle dinlerin ortaya çıkışını ve “halkların afyonu” durumuna getirilmesi sürecini ele alıyor.

Devletin ortaya çıkmasıyla birlikte devlet gücünü ellerinde tutan sömürücü sınıflar, başta iktidarları olmak üzere her türlü çıkarlarını korumak amacıyla dinsel inançları kullanmışlardır. “Aydınlanma Çağı” olarak adlandırılan çağa gelinceye dek sınıflar arası mücadele, Tanrı’ya inanmakla inanmamak arasında değil, Tanrı inancının farklı yorumları temelinde şekillenmiştir. Egemen güçler tarafından dayatılan “Ortodoks” din anlayışı ile, ezilen, sömürülen sınıfların dayandığı “Heteredoks” din anlayışı arasındaki bu çatışma, bu kitabın ana temasını oluşturuyor.

Tarım öncesi sınıfsız toplumlardaki kadın erkek eşitliğinin, sınıflı toplumların ortaya çıkmasıyla erkek-egemen yapıya dönüşmesi süreci ve dinlerin bu süreçteki etkileri de bu kitabın konuları arasında.

Otoriter, baskıcı yönetimlerin en çok emekçi sınıflar tarafından destekleniyor olması, Marksist açıdan bakıldığında çelişkili gibi görünür. Oysa, emekçi sınıfların büyük ölçüde köyden kente göçmüş, dini inançlarına bağlı kişilerden oluştuğunu göz önüne aldığımızda, bu tercihlerinde dinin ne derece etkili olduğunu görürüz. Bu kitap, bu durum karşısında din konusuna nasıl yaklaşmamız gerektiğini açıklıyor.

 BERFİN YAYINLARI

Yayınevi: Berfin Yayınları

Kitap Adı: Dinlerin Sınıfsal Kökeni ve Din Üzerinden Siyaset

Yazar Adı: Atilla Cemal Eşen

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 303

Baskı Yılı: 2021

Çıkış Tarihi: 1 Temmuz 2021

Basım Bilgisi: 1. Baskı

ISBN 978 – 605 – 4399 – 93 – 2

Barkod No: 9786054399932

Fiyatı: 36 TL

KDV: % 0

Boyut: 13.5 x 21 cm.

Yayın (sırt) No: 287

Kapak Cinsi: Bristol karton

Cilt Bilgisi: Karton kapak

Kâğıt Bilgisi: 60. Gr. 2. Hamur (Holmen)

Dizi Adı: Araştırma-İnceleme

Türü: Din/Siyaset

BERFİN BASIN YAYIN

Cağaloğlu Yokuşu, Evren Han No: 29 / 62 Kat: 3

Cağaloğlu 34112 İSTANBUL

Tel: (0212) 513 79 00 Belgegeçer: (0212) 512 37 20

E-Posta: siparis@berfin.net

www.berfin.net

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı