KİTAP

Distile İçkiler Dünyasında Keyifli Yolculuk: “İmbikten Kadehe”

2019’da yayımlanan ilk kitabı Meleklerin Payı: Bir Viski Macerası ile dünyanın en önemli yeme-içme kültürü ödüllerinden Gourmand World Cookbook Awards 2020 ödülünü kazanan Dr. Burkay Adalığ, yeni yılda yepyeni bir içki kültürü kitabıyla karşımızda. 

Dr. Burkay Adalığ bu sefer sadece viskiyi değil, dünyanın tüm distile içkilerini anlatıyor. İmbikten kadehlerinize kadar uzanan bu yolculuğun her aşamasını keşfederken, bu kitabı okuduktan sonra içtiğiniz her içkinin hikâyesini de biliyor olacaksınız. Votkadan cine, tekiladan konyağa tüm distile içkilerin anlatıldığı kitapta, milli içkimiz rakı tabii ki başrolde.

İçki tarihinden ilginç anekdotların, elliye yakın kokteyl tarifinin, içkinizi yudumlarken dinleyebileceğiniz şarkı listelerinin ve ülkemizde bir ilk olan Türkiye’nin Rakıları tablosunun da yer aldığı İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası sadece kitaplığınızın değil evdeki barınızın da başköşesine yerleşecek bir kitap.

Burkay Adalığ kitapla ilgili şunları söyledi: 

Bu kitabı yazmak için sayısız makale ve kitap okudum. Alkol üretim teknolojisiyle ilgili ders kitapları ve makalelerden Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne kadar uzanan bu uzun okumalar, bana sadece alkolü öğretmekle kalmadı. İnsanlık tarihinin neredeyse her ânına bir içki eşlik ettiği için tarih konusundaki bilgi düzeyim de çok arttı. Ama amacım size sıkıcı bir tarih dersi vermek değil elbette. Alkol tarihinin ilginç anekdotları ve satırbaşlarıyla hem içkilerin kökenini öğrenelim hem de bugün kadehimizde duran bir içkinin hangi aşamalardan geçtiğini görelim istedim.

Kitabımın en keyifli anlarınıza eşlik edebilmesi, sizinle aynı sofrada oturup muhabbet ediyormuşum gibi hissettirebilmesi dileğiyle!

ŞEREFE DOSTLAR!

İMBİKTEN KADEHE: DİSTİLE İÇKİLER DÜNYASI

Yazar: Burkay Adalığ
Yayınevi: Epsilon
Dizi / Tür: Kurgudışı – Hobi
Sert Kapak / Kuşe Kâğıt
Yayım Tarihi: Aralık, 2020
Sayfa Sayısı: 360
Fiyat: 195,00 TL

Dr. Burkay Adalığ Kimdir?

Dr. Burkay Adalığ, viskiyle 90’lı yıllarda, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduğu dönemde tanıştı. Dr. Adalığ, 2013 yılında Türkiye’nin sadece viski kültürü üstüne yazılar içeren ilk internet sitesi olan meleklerinpayi.com‘u kurdu. Kısa sürede önce Türkiye’nin, ardından dünyanın en çok ziyaret edilen viski siteleri arasına giren meleklerinpayi.com, 2016 yılında dünyanın önemli viski referans kitaplarından olan Malt Whisky Yearbook‘ta listelendi ve Burkay Adalığ “Most Influential Whisky Bloggers” listesinde yer aldı. Dr. Adalığ, 18 yıl uluslararası ilaç firmalarında çeşitli düzeylerde yöneticilik yaptıktan sonra son görevi GSK Global Medikal Direktörlüğü’nden ayrılarak 2019 yılında ayrılarak tutkusu olan viski kültürüne daha fazla zaman ayırmak için kurumsal hayata veda edip ve MEPA Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon firmasını ve kısa sürede çok büyük bir başarı yakalayan e-ticaret sitesi www.meleklerinpayi.store’u kurdu.

Türkçe viski rehberi “Meleklerin Payı”
En kapsamlı Türkçe viski rehberi “Meleklerin Payı” 2020 Gourmand Awards listesinde!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı