KİTAP

Dünyanın En Küçük Kitabı İzmir’de!

Dünyanın en küçük kitabı Ege Üniversitesi’nde..

İzmir’de Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, dünyanın en küçük kitabına ve en hafif kağıdına ev sahipliği yapıyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde bulunan, 32 sayfalık dünyanın en küçük kitabı, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken eser.

Kuruluşundan bu yana üç yılda toplam 17 bin 576 ziyaretçiyle dikkat çeken müzenin Program Koordinatörü Seda Ağırbaş, en ilgi çeken eserin, dünyanın en küçük kitabı olduğunu söyledi. 32 sayfadan oluşan, elle yapılmış deri ciltli, renkli harfler de bulunan dünyanın en küçük kitabı, 2.4×2.9 mm. ebadında. Josua Reichherts tarafından yapılan kitabın orijinal ismi “Bilder-ABC”. Eser, Dr. Mete Neptun tarafından müzeye bağışlanmış.

EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi Koordinatörü Nedim Sönmez’in bağışları arasında yer alan dünyanın en ince ve hafif kağıdı da görenleri şaşırtıyor. Metrekare ağırlığı 2 gr. olan bu kağıt, orijinal el yazması kitap ve kağıtların restorasyonunda kullanılıyor.
Ayrıca Gutenberg matbaasında, Peter Schöffer tarafından 1475 yılında basılan orijinal sayfa ve 1756’da İbrahim Müteferrika matbaasında basılan orijinal Vankulu Lugatı da müzenin ilgi gören eserleri arasında bulunuyor. Pazar ve pazartesi hariç saat 09.00-17.00 arası açık olan müze, ziyaretçilerini bekliyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı