KİTAP

İş Cinayetleri Almanağı 2019

2019’da basına yansıyan haberlerde yer bulduğu kadarıyla en az 1614 işçi ekmeğini kazanırken hayatını kaybetti.

“İş Cinayetleri Almanağı 2019”, ulusal ve yerel basın kuruluşları aracılığıyla basında yer alan iş cinayeti haberlerini, çalışırken yitirilen işçi hayatlarının dikkatlerden uzak birer haber metni olarak kalmaması ya da sayılara dönüşerek unutulmaması için bir araya getirdi. 

Kolektif bir çalışma ile hazırlanan 2019 İş Cinayetleri Almanağı, Aydın’ın Çine ilçesinde seramik sektöründe kullanılan kuvars madenlerinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan işçilerle yapılan röportajlar yer alırken onların feryatları duyuruluyor.

Almanakta, işçilerin çalışırken maruz kaldıkları önemli bir meslek hastalığı kaynağı olan asbest konusuna da yer veriliyor. Asbest sadece çalışan maruziyeti olarak değil, kentsel dönüşüm uygulamalarında da bir halk sağlığı ve çevre meselesi olarak ortaya çıkıyor. Asbest ve hafriyat tehdidi karşısında, mahalle derneklerinin mücadelelerine yer veriliyor.

1 Umut Yayıncılık‘tan çıkan kitabın amacı “İşçilere ve emeğe kıymet verilmeyen bir hayatta geleceğimizi, insanlık ülküsünü sorgulayan sorulara umutlu cevaplar vermek giderek zorlaşırken, yok sayılanların çalıştığı ve yaşadığı koşullara alakamızı UMUT’la sürdüreceğiz.” şeklinde açıklanıyor.

Sayfa Sayısı: 384
Basım Tarihi: Temmuz 2020
Fiyat: 20 TL

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı