KİTAP

Prof. Dr. Sait Yılmaz’ın Kaleminden ‘Asya Devrimleri ve Atatürk’

İngilizlerin Asya ve Osmanlı`da yarattığı tahribatın kökleri ve bugüne uzantısı, üzerinde az çalışılan ve hâlâ yeterince keşfedilmemiş bir konu olmaya devam ediyor.
On dokuzuncu yüzyılda Asya`daki Batı emperyalizminin hikâyesi ve Asya ülkelerinin reaksiyonlarının geçirdiği aşamalar ve Atatürk`ün bu süreçlerden nasıl etkilendiği ‘Asya Devrimleri ve Atatürk’ kitabının ana konusu.

On dokuzuncu yüzyılda Osmanlı siyasi hayatındaki iç (İslamcılar, solcular, Batıcılar, Türkçüler) ve dış (emperyalistler) aktörler, aslında geçmiş tarihî dönemlerin izlerini ve hatta aynı hikâyenin bugünkü taraflarını temsil ediyorlar. Prof. Dr. Sait Yılmaz‘ın kaleme aldığı ‘Asya Devrimleri ve Atatürk’ kitabında, on dokuzuncu yüzyıl Asya devrimlerinin Mustafa Kemal`in devrimlerine etkisini analiz ederken Türk siyasi hayatında o dönemde yaşananların bugünden çok farklı olmadığını ve alınması gereken derslerin büyük bölümünün unutulduğunu, benzer aktörlerin bugün de Türk siyasetine yön vermeye çalıştığını göreceksiniz.

Kitapta;

-Asya devrimleri Türk Devrimi`ni ne kadar etkiledi?
-Asya devrimleri ile Türk Devrimi`nin benzeyen ve ayrışan yönleri nelerdir?
-Atatürk, Asya devrimlerini mi yoksa Fransız Devrimi veya Amerikan Devrimi`ni mi daha fazla örnek aldı?”

gibi sorulara cevap veriliyor. Böylece Mustafa Kemal`in fikir dünyasının şekillendiği, dünyanın düzeninin yeniden kurulduğu dönemin fikir akımlarına, olguları ve olaylarına öncesi ve sonrası ile ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor.

Prof. Dr. Sait Yılmaz 'Asya Devrimleri ve Atatürk'
Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz: https://www.angekitap.com/urun/asya-devrimleri-ve-ataturk-sait-yilmaz/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu