KİTAP

Rana Erol, Bu Toprakların Bir Hikayesini Anlattı: ‘Gölgedeki Sırlar’

Rana Erol’un ilk romanı “Gölgedeki Sırlar”, Anadolu topraklarında cinayetler, ihanetler, saldırılar arasına sıkışan insanların sevgiye ve dostluğa olan tutkusunu bulacağınız bir ilk roman.

Rana Erol, ilk romanı “Gölgedeki Sırlar”da, 1800’lerin sonuna doğru Anadolu’da cinayetler, ihanetler, saldırılar arasında sıkışan cesur insanların sevgiye ve dostluğa tutkusunu, düşmanlaştırılmaya çalışılan farklı kültürlerden insanların güçlü bağlarını tarihsel olaylara dayandırarak aktarıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel yapısını ve sıradan hayatları aniden değişen cesur insanların sevgiye ve dostluğa olan tutkusunu aktaran “Gölgedeki Sırlar”; cinayetler, ihanetler, kervanlara yapılan saldırılar arasında sıkışan kahramanların manevi çöküşünü ve gülümsemelerindeki acıyı başarıyla resmediyor.

Rana Erol, kitabın hikayesini şu şekilde anlattı: “1894 yılında Tokat’ta geçiyor. Hikayenin kahramanın adı Tokat’ta tüccar olan Sirapyan. Yaklaşan Ermeni, Kürt, Türk sorunları ile ilgili endişeli ve bu yüzden İstanbul’a göç etmeyi düşünmeye başlıyor. Kitap siyasi bir kitap değil ama gelişen tarihi olayların çerçevesinde bir yaşamın, bir ailenin ve bir şehrin dramatik hikayesini anlatıyor. Kitabım Kültür Bakanlığı’ndan ilk eser ödülü aldı ve çıktıktan sonra kısa sürede ilgi gördü. Kitapta bu topraklarda her koşulda tutunmayı başaran sevgi ve dostluğun gücüne şahit olacaksınız.”

Öldürdüğünü düşündüğü genç kızın hayalini kendine yakın arkadaş edinen Sirap, sırlarla dolu olduğunu keşfettiği hayatına tutunmaya çabalar. Özlemle beklediği ilk bebeğinin doğumuna iki hafta kalmıştır. İnsanların karanlık yüzünü ısrarla görmezden gelen Sirap, sırlar açığa çıktıkça yumduğu gözlerini aralamak zorunda kalır.

Lanetli olduğuna inanan genç adam, gerçekleri öğrendiğinde bu karanlığın içinden çıkabilecek midir?

Rana Erol

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Yazar: Rana Erol
Basım Tarihi: Mart 2021
Sayfa Sayısı: 420
Fiyat: 33 TL

Rana Erol Kimdir?

Rana Erol

Rana Erol, 1973’te Sarıyer’de doğdu. İstanbul’da başladığı eğitim hayatı, babasının tayinleri sebebiyle Malatya, Balıkesir ve Marmaris’te devam etti. Yabancı kültürleri ve onların yaşam tarzlarını öğrenmek amacıyla 1993’te Amerika’ya gitti. Washington D.C.’de Turizm Yönetimi okudu. Bir yıl sonra İstanbul’a dönüp Turist Rehberliği eğitimi aldı. Kültür programları ağırlıklı olmak üzere rehberlik kariyerini sürdürmektedir. Annesi Rum-Ermeni, babası Türk olan yazarın, farklı kültürlerin gelenekleriyle yetişmesi ve seyahatlerindeki gözlemleri, hikayelerindeki çeşitliliğin ve zenginliğin esin kaynağıdır.

İlkokul çağlarında tiyatro oyunları yazmakla başlayan yazın ilgisi, yıllar içinde pek çok öykü ve deneme çalışmalarıyla gelişti. Anadolu insanının, farklılıkları zenginlik olarak gören yapısını, hoşgörü ve dayanışma geleneğini vurgulayarak başarıyla anlatır.
Kahramanları ve kurgusunun bir kısmı gerçek olan ilk romanı Gölgedeki Sırlar, zor dönemlerin başlangıcındaki Osmanlı İmparatorluğunda, farklı kültürlerin birbirleriyle olan dostluğunu, tarihi olaylar etrafında aktarır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı