KİTAP

Sağlık Şehitleri Yakınlarına Destek İçin Hazırlandı: 100 Doktor 100 Tarif

Dr. Murat Çam’ın editörlüğünde hazırlanan 100 Doktor 100 Tarif kitabı 20.baskısıyla okurlarıyla buluşuyor. Caretta Kitap tarafından yayımlanan kitabın telif gelirleri, bağış olarak KAHEV’in oluşturduğu “Emanetiniz Emanetimizdir” fonu aracılığıyla Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitiminde kullanılacak.

100 doktorun emek vererek katkıda bulunduğu 100 Doktor 100 Tarif kitabı okurlarıyla buluştu. Projenin yaratıcısı ve yürütücüsü Dr. Murat Çam‘ın editörlüğünde hazırlanan kitap, satışa çıktığı ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Kitaba tarif vererek kitabın oluşmasına destek olan100 yüce gönüllü doktor, tüm telif gelirini KAHEV’in(Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı) oluşturduğu “Emanetiniz Emanetimizdir” fonuna bağışlıyor. Bağışlanan tüm gelir, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitiminde kullanılacak.

Kitabın fikir babası Dr. Murat Çam, kitabın oluşum sürecini, “Co­vid-19 salgını, tüm dünyayı ve ülkemizi pen­çesine almış durumdaydı. Sağlık çalışanları, hastalık riski ve ölümle burun buruna çalışıyordu. Bu dönemde ön cephede savaşmasam da, ben de bir şeyler yapmak istedim. Çocuk­luğumdan bu yana yemekle ilgiliyim. Bu alanda bir projeyi hayata geçirmeyi arzuladım” diyerek anlatıyor.

HEM TARİFLER HEM FOTOĞRAFLAR DOKTORLARDAN

Emekli bir genel cerrahi uzmanı olan Dr. Murat Çam, “Dost bağına ma­hanasız varılmaz” diyerek, hekimlere ait gur­me platformlarında paylaştığı mesajıyla start verdiği projesine nasıl bir des­tek alacağını öngöremediğini açıkça belirtiyor. Haksız da sayılmaz, böylesine zorlu bir dönemde 100 farklı dok­torun 100 farklı tarifini toplamak, bunları sayfalara dökmek, sonunda ortaya bir kitap çıkarmak hiç de kolay değil.

Ama, “100 tarif toplayabilir miyim?” diye düşünür­ken, projeye destek olmak isteyen çok fazla sayıda meslektaşı olduğunu görmüş. Gönderilen pek çok tarif içerisinden seçilenler, kitapta bir araya gelmiş. Kitaptaki tüm fotoğraflar, zor şartlarda çalışmalarına rağmen kitaba tarifleriyle katkıda bulunan doktorlar tarafından çekilmiş.

KİTABIN GELİRİ KAHEV’E

Kitabın tüm geliri Covid-19 nedeniyle şehit olan sağlık çalışanlarının çocukları­nın eğitiminde kullanılmak üzere KAHEV (Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı)’in “EMANETİNİZ EMANETİMİZDİR” burs fo­nuna bağışlanıyor.

Kitabın editörü Dr. Murat Çam, önsözde, “Sevgili Okur, bu kitabı alarak Covid-19 mücadelesinde şehit olan sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitimine katkıda bulunduğunuz için size gönülden teşekkür ediyorum” dedikten sonra, “Umarım bu kitaptaki tarifleri dener ve beğenirsiniz. Sağlıcakla kalın” diyor.

ARKA KAPAK MEHMET YAŞİN’DEN

100 Doktor 100 Tarif kitabının arka kapak yazısı, pek çok dergide yeme-içme kültürü üzerine yazılar yazan, gurme, gezgin, yazar Mehmet Yaşin tarafından kaleme alındı.

Yazısına, “Tıp fakültesinden her şey çıkar, arada bir de doktor” diye espri yüklü bir deyim vardır. Bu gülümseten deyim aslında biraz doğrudur. Tıp fakültesi mezunu birçok müzisyen, ressam, yazar, şair, bestekâr adını Türk sanat tarihine yazdırmıştır” sözleriyle başlayan Yaşin, “Bu kitabın sayfalarında 100 yemek ve tatlı tarifi bulacaksınız. Yemeklerin ve tatlıların bir bolümünü ben de ilk defa gordüm. Denedim ve ortaya çok lezzetli yiyecekler çıktı. Size de öneririm” diyor.

Yaşin’in de üzerine basarak vurguladığı gibi, “Bu kitaptaki tariflerden daha kıymetlisi, kitabın amacı!”

Yaşin, “Onlar, en önde dövüştüler. Bizi kurtarabilmek için kendilerini feda ettiler. Bu kitabı alarak hem çok lezzetli yemeklerle tanışacaksınız hem de şehitlerimize destek olacaksınız” diyor.

“MUTLUYUM, GURURLUYUM, MÜTEŞEKKİRİM”

Kitabın fikirbabası ve editörü Dr. Murat Çam, kitabın ulaştığı başarıyla ilgili,  “Bunu birlikte başardık” diyerek çok kısa bir özet yapıyor ve ekliyor: “Bu kitap sadece 100 doktorun bir araya gelip yazdığı 128 sayfalık bir tarif kitabı değil. Bu kitap hekimlerin yüksek idealler etrafında birleşmesinin ve dayanışmasının ürünüdür. Bu kitap hekimlerin kendilerine, sağlık çalışanlarına ve topluma olan sorumluluk duygularının bir tezahürüdür. Mutluyum, gururluyum, minnettarım ve müteşekkirim…”

Gelirinin tamamı Covid-19 salgınıyla mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitimi için KAHEV’in “Emanetiniz Emanetimizdir” burs fonuna bağışlanacak olan “100 Doktor 100 Tarif” kitabının ulaştığı başarı, tabiiki Dr. Murat Çam’ı çok mutlu etmiş. Son sözü, yine Dr. Murat Çam’a bırakıyoruz: “Dostlarım, ağzınızın tadı, evinizin bereketi artsın eksilmesin. Sağolun, varolun.”

KAHEV HAKKINDA

2017 yılında Facebook sosyal medya platformunda Türkiye’nin her köşesinden ve yurt dışından binlerce kadın hekimin, maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimlerine devam etmekte zorlanan her yaş grubundan öğrenciye eğitim desteği vermek için bir araya gelerek temellerini attığı Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV), 31 Aralık 2018 itibariyle resmi gazetede kuruluşu yayınlanarak resmen faaliyetlerine başladı.

Vakfın amacı; her yaş grubundan, toplumun her kesiminden çocukların ve gençlerin eğitimine yönelik burs sağlamak; ülkenin dört bir yanındaki okulların güncel eğitim olanaklarına kavuşturulmasını desteklemek; toplumun kültürel, bilimsel ve sosyal gelişmesine hizmet etmek; Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, verimli, etkin ve eşit eğitim hizmetlerinin sağlanmasına katkıda bulunmak; eğitim çerçevesi içinde katılımcı bir sivil toplum hareketi yaratmaktır.

Eğitim reçetesiyle yetişen fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerimiz ülkemizi bilim, teknoloji, kültür, sanat ve spor gibi medeniyetin yapı taşı olan alanlarda layık olduğu yere taşıyacaklardır. KAHEV bu yolda gençlere ışık olmak için var gücüyle çalışmaktadır.

KAHEV 2022 yılı itibariyle 3 yılda 2.500’den fazla bursiyere ulaştı. Yine 3 yılda 300 üzerinde devlet okuluna kütüphane, atölye, özel eğitim sınıfı, robotik laboratuvarlar, stem laboratuvarları yaptırdı. Ayrıca her ile bir robotik laboratuvar kazandırmak amacıyla KAHEV Kodluyor projesi kapsamında 31 ildeki 31 devlet okuluna robotik laboratuvar kuruldu. Maddi durumu yetersiz olan sporculara turnuvalara katılmaları konusunda da sponsor olan KAHEV, spor alanında da desteklerini sürdürmektedir.

KAHEV, COVID 19 pandemisi sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocukları için özel bir fon oluşturdu. “Emanetiniz Emanetimizdir” diyerek yola çıkılan bu fonda, yalnızca hayatını kaybeden hekimlerin değil, tüm sağlık personellerinin ailelerine ulaşılarak eğitim çağındaki çocuklarına burs bağlandı. Fonda biriken bağışlarla, pandemide sağlık çalışanı olan ebeveynlerini kaybeden bu çocuklara eğitim hayatları boyunca burs verilmesi planlanıyor. Bu burs fonu Eylül 2020 itibariyle TEV ile ortak yürütülmektedir, çocuklar hem KAHEV hem TEV bursiyeri olmaktadır.

Ayrıca hem 2019 Elazığ hem de 2020 İzmir depremi sonrasında KAHEV üyesi kadın hekimler, henüz tedavileri devam ederken öğrencilere hastanelerde ulaşarak göçük altından çıkan, evi orta ya da ağır hasarlı olan öğrencilerin başvuru evraklarını toparladılar ve KAHEV tarafından açılan ek kontenjan ile burs başvurularını gerçekleştirmesini sağladılar. Yine 2021 yılında ülkemizde çıkan orman yangınlarında evleri, işyerleri yanan halkımızın eğitim hayatı devam eden çocuklarına “GELECEĞİMİZ YANMASIN” diyerek burs bağlandı.

KAHEV’in 2022 yılı itibariyle 4.000’den fazla resmi üyesi, kapalı Facebook grubunda 23.000’den fazla kadın hekim gönüllüsü bulunmaktadır. Kadın hekim ve diş doktorları vakfa resmi üye olabilir, ancak KAHEV gönüllüsü olmak için böyle bir şart yoktur, dileyen herkes bu iyilik hareketinde gönüllü olabilir.

DESTEK OLMAK İSTEYENLER İÇİN

KAHEV HESAP NUMARALARI

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV)
Emanetiniz, Emanetimizdir Burs Fonu

IBAN: TR38 0011 1000 0000 0086 2392 26
QNB Finansbank

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV)

Genel Bağış

IBAN: TR06 0011 1000 0000 0082 8954 36

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu