KİTAP

Sinan Meydan’dan yeni kitap: ‘Atatürk Etkisi’

Sinan Meydan, “iflas, işgal, direniş, kurtuluş” sözcükleriyle özetlenebilecek son 150 yıllık Türkiye tarihini ‘Atatürk Etkisi’ ile kitaplaştırdı.

Sinan Meydan‘ın iflasa ve işgale karşı direnişi ve kurtuluşu yaratan etki olarak nitelendirdiği ‘Atatürk Etkisi’ kitabı İnkaılap Kitabevi‘nden çıktı.

Atatürk’ten sonraki 65-70 yıllık karşıdevrime rağmen Türkiye Cumhuriyeti’ni bugün hala dimdik ayakta tutan şeyin “Atatürk Etkisi” olduğunu vurgulayan Sinan Meydan yeni kitabını şu sözlerle anlattı:
”Türkiye’yi emperyalist işgalden, saray/sultan baskısından ve geri kalmışlıktan kurtaran etkidir “Atatürk Etkisi”.
Türkiye tarihinin son 400 yılında, Türk milletinin hayatında “Atatürk Etkisi” kadar derin izler bırakan, “Atatürk Etkisi” kadar “kurtarıcı” bir “etki” daha yoktur: Ne 2. Abdülhamit ne Enver Paşa ne Adnan Menderes ne de başka biri Türk milletinin hayatında “Atatürk Etkisi”yle kıyaslanabilecek kadar güçlü bir etki yaratabilmiştir.  
“Atatürk Etkisi” yaşanmış, bitmiş, dünde kalmış, tarih olmuş bir etki değildir; bugün hala canlıdır, diridir, yepyenidir ve hâlâ kurtarıcı niteliğini korumaktadır. 
“Atatürk Etkisi”yle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gün gelecek yine “Atatürk Etkisi”yle kurtulacaktır. 
“Atatürk Etkisi”nin yeniden ortaya çıkması için yeni bir Atatürk beklemeyin. Atatürk yok ama “etkisi” burada; o etkiyi harekete geçirecek olan sizsiniz, biziz, hepimiziz.”

Sinan Meydan’ın yeni kitabına Kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz:

http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/tarih/ataturk-etkisi-iflas-isgal-direnis-kurtulus-sinan-meydan/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı