KİTAP

Sinan Meydan’dan Yeni Kitap: ‘Yakın Tarih İçin Anahtar’

Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan’ın merakla beklenen yeni kitabı İnkılap Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sinan Meydan yeni çalışması “Yakın Tarih İçin Anahtar” kitabında Cumhuriyet tarihi ile günümüz Türkiye’si arasında köprü kuruyor.

Sinan Meydan’dan ‘Yakın Tarih İçin Anahtar’

Tarihçi ve yazar Sinan Meydan yeni kitabı Yakın Tarih İçin Anahtar’da, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Devrimi’nin kapısını aralıyor. Yakın tarihten derslerle dolu anekdotları okuyucunun dikkatine sunan bu kitap, günümüz siyasalındaki birçok kafa karışıklığına çözümler öneriyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğe hazırlanması için “anahtar”ı ortaya koyuyor. Cumhuriyet’i kuranların akıl ve bilim eksenli uygulamalarını, Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü ve bu ülkeyi yoktan var eden Türk halkının fedakârlığını etkileyici bir dille anlatan Yakın Tarih İçin Anahtar ile Türkiye’nin bugün geldiği noktayı daha iyi anlamak ve çözüm yollarını daha net görmek mümkün oluyor.

Arka Kapak

Yakın Tarih İçin Anahtar, Atatürk’ün önderliğindeki Cumhuriyet Devriminin kapısını açıyor.

O kapıyı açtığınızda; saltanatın kaldırılmasından 3 Mart Devrim Kanunlarına, laiklikten siyasette din istismarına, 20. yüzyılda Cumhuriyetin akıl-bilim eksenli aydınlanmasından 21. yüzyılda yağmur duasına ve türbelerin kutsanmasına, Osmanlı’nın Darülfünunundan Cumhuriyetin üniversitesine, Cumhuriyetin tamir ettirdiği Ağa Camisi’nden Mimar Sinan Türbesi’ne, harf devriminden mezar taşı okuma kulübüne, dünyadaki kadın hakları mücadelesinden Atatürk’ün kadın devrimine, İslam öncesinden Cumhuriyete Türk müzik tarihine, 1921 ruhundan (!) Andımız’a ve ulus devlete, dünya anayasalarındaki değiştirilemez maddelerden anayasamızdaki değiştirilemez maddelere, demografi ve devlet ilişkisinden Lozan’daki demografi savaşına, ülke kaynaklarını yabancılara teslim eden Abdülhamit modelinden ülke kaynaklarına sahip çıkan Atatürk modeline, Atatürk’ün çözüm önerilerinden ekonomik kurtuluş savaşına, Cumhuriyetin yüzen sergisinden Köy Enstitüleri deneyine, Cumhuriyetin sıtma savaşından Çin’e aşı göndermesine, Cumhuriyetin çay üretiminden kâğıt fabrikalarına, yok edilen Cumhuriyet değeri Sümerbank’tan yok edilen THK’ya, Lozan’dan Montrö’ye bağımsızlık mücadelesine, Afganistan’daki Atatürk etkisinden Taliban karanlığına, Cumhuriyetin anlamından Atatürk’e sahip çıkmanın anlamına ve Atatürk düşmanlığından yaşayan Atatürk’e kadar pek çok tarihi gerçekle karşılaşacaksınız. Yakın tarihten önemli dersler çıkaracaksınız. Türkiye’nin bugünkü durumunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt
Editör: Gökçe Şenoğlu
Kapak ve Sayfa Tasarım: Şenol Alanbay
Tür: Araştırma- İnceleme

2 Yorum

  1. Anlatılmayan yakın tarihimizi anlamak adına önemli bir esere imza atmış Sinan Meydan yine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu