KİTAP

Sinan Saygı Kaleminden Kamuoyu Kavramı Üzerine Kitap

Aylık iş ve ekonomi dergisi İŞİN DETAYI’nın Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Sinan Saygı’nın ilk kitabı ‘Tarihsel Gelişim İçinde Kamuoyu Kavramı’, Gece Kitaplığı’ndan çıktı.
Kamuoyu kavramının ayrıntısıyla anlatıldığı kitabın düşünsel altyapısında demokrasi kavramı yer alıyor.

Sinan Saygı’nın kaleminden ‘Tarihsel Gelişim İçinde Kamuoyu Kavramı’ kitabı, Gece Kitaplığı’ndan piyasaya çıktı. ‘Tarihsel Gelişim İçinde Kamuoyu Kavramı’ kitabı, kamuoyu kavramının ortaya çıkışından itibaren hangi topluluklarda ve nasıl geliştiğini ortaya koyuyor. Kamuoyu kavramının tanımı, kamuoyunun oluşması ve kamuoyu oluşturan araçlara yer verilen kitapta, kamuoyu oluşumunda kamusal alanın önemi, siyaset kavramında kamuoyunun önemi ve propagandanın kamuoyu oluşumundaki önemi yer alıyor. Kökeni antik çağlara dayanan kamuoyu kavramının, araştırma olarak ülkemiz açısından oldukça yeni olduğuna ve bu alanda yapılan akademik çalışmaların yeterli sayıda olmadığına vurgu yapılan kitap, sadece kamuoyu kavramını tek eserde toplayan ender kuramsal çalışmalardan birisini oluşturuyor. Sinan Saygı’nın bu çalışması, bu yönüyle kitap dünyasında önemli bir açığı da dolduruyor.

Kitap, kamuoyu gerçeğine tarihsel perspektif ve kuramsal bakış açısıyla yaklaşan, demokrasilerde kamuoyunun rolü ve önemini işleyip, totaliter sistemdeki baskıcı rejimlerde propaganda ve dayatmaya dayalı kamuoyu oluşumunu göz ardı eden bir nitelik taşıyor. Kitabın düşünsel alt yapısında demokrasi kavramı yer alıyor. Demokrasilerde kamuoyu tartışılmaz derecede bir öneme sahip. Yönetme ve yönetilme süreçlerinde kamuoyunun rolü oldukça fazla. Dolayısıyla gerek siyaset gerekse iletişim bilimlerinin inceleme alanlarına giren kamuoyu kavramının hangi süreçlerde ve toplumlarda ortaya çıktığı, nasıl bir gelişim arz ettiği çok önemli. Kitabın yazılma amacını da bu düşünsel altyapı oluşturuyor.

Sinan Saygı Kaleminden Kamuoyu Kavramı Üzerine Kitap

SİNAN SAYGI KİMDİR?

17.08.1975 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde doğan Sinan Saygı, ilk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. Üniversiteyi 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Ana Bilim Dalında bitiren Saygı, yüksek lisansını yine İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Ana Bilim Dalında yaparak, 2000 yılında uzman iletişimci unvanını kazandı. Yüksek lisansı bitirdikten sonra 2000 yılında Dünya Gazetesi’nde gazeteciliğe başlayan Saygı, burada çeşitli departmanlarda 9 yıl muhabirlik ve editörlük yaptıktan sonra gazetecilik kariyerine başka basın yayın organlarında devam etti. Çeşitli kuruluş ve ajanslarda gazetecilik yaptıktan sonra bir dönem özel bir şirkette basın danışmanlığı görevinde de bulunan Saygı, şu anda tüm Türkiye’de bayi satışı olan bir aylık iş ve ekonomi dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyor. 25 yıllık basın tecrübesine sahip olan Saygı, sarı basın kartı sahibi. Saygı, kariyerine basın sektöründe devam etmeyi hedefliyor.

Aşk Yeniden Keşfedilebilir Mi? – Şükrü Alkan yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu