KİTAP

‘STALIN ile CHURCHILL Arasında’

Gabriel Gorodetsky’nin, SSCB Londra Büyükelçisi İvan Mihayloviç Mayski’nin günlüklerinden hareketle yayına hazırladığı kitabı, İş Kültür Yayınları’nda:
‘Stalin ile Churchill Arasında’

Tarih profesörü Gabriel Gorodetsky’nin, SSCB Londra Büyükelçisi İvan Mihayloviç Mayski’nin 1932-1943 yılları arasında tuttuğu günlüklerinden derlediği Stalin ile Churchill Arasında, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

1932’den 1943’e kadar Sovyetler Birliği’nin Londra Büyükelçisi olarak görev yapan Mayski’nin özgün ve büyüleyici günlükleri, Sovyetler Birliği’nde 1930’lu yıllarda ve II. Dünya Savaşı yıllarında görev yapmış üst düzey yöneticilerin tuttuğu çok az sayıda günlük arasındadır. Çünkü Stalin rejiminde günlük tutmak, son derece tehlikeli bir girişimdi.

Günlükleri Rus arşivlerinde çalışırken bir tesadüf sonucu bulan Gabriel Gorodetsky’nin, 15 yılı aşkın sürede, titiz bir çalışmayla notladığı ve yayına hazırladığı Stalin ile Churchill Arasında: SSCB Londra Büyükelçisi Mayski’nin Günlükleri (1932-1943), II. Dünya Savaşı öncesindeki ve sırasındaki olaylara çok farklı bir ışık tutuyor. Münih Antlaşması’ndan Molotov-Ribbentrop Paktı’na, Churchill’in savaşma kararlılığından Almanların Rusya’ya saldırmasına, “ikinci cephe” açılması tartışmalarından Türkiye’nin savaşa girmesi için yapılan baskılara kadar birçok konu deneyimli ve geniş haber kaynaklarına sahip bir diplomatın kaleminden günlüklere yansıyor.

Churchill, Roosevelt, Lloyd George, Chamberlain, Stalin, Litvinov, Molotov, Tevfik Rüştü Aras, İsmet İnönü gibi siyaset sahnesinin önde gelen isimleri kadar, Bernard Shaw, Beatrice Webb, Mihail Şolohov gibi düşün ve edebiyat sahnesinin ünlü simaları da Mayski’nin portreler galerisinde kendilerine yer buluyorlar.

Stalin ile Churchill Arasında, Deniz Berktay’ın özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda…

Gabriel Gorodetsky (1945): Oxford All Souls College’da Quondam Üyesi ve Tel Aviv Üniversitesi’nde emeritus tarih profesörü olan Gorodetsky, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden tarih diplomasını aldıktan sonra, doktora tezini Oxford Üniversitesi’nde Rus Çalışmaları alanında yazdı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı