KÜLTÜREL MİRAS

Sultan Abdülaziz Han Tarafından Yaptırılan Divanhane Karakolu Yıkıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul’un tarihi yapıları arasında yer alan Kasımpaşa’da bulunan eski Divanhane Karakolu’nun yıkıldığını duyurdu.

Söz konusu haberi üzülerek paylaştığını belirten Mahir Polat, “Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolu’nu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık” dedi.

Polat, “Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’dir” ifadesini kullandı.

“Divanhane Karakolu, Geceyarısı Operasyonuyla Yıkıldı”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Yine bir geceyarısı operasyonuyla tarihi Kasımpaşa Divanesi Karakolunu yıktılar. İhya etmekten anladıkları şey yıkmak. Öyle büyük bir kent suçu ki, göreceksiniz yapanlar yargılanacak ve hesap verecekler. Ancak çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklarını merak ediyorum asıl” tepkisini gösterdi.

Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılan tarihi Divanhane’nin eski karakol binasının yol genişletme çalışması kapsamında yıkılması kararlaştırılmıştı. O dönem yapılan açıklamalarda binanın ihya edileceği belirtilmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı