KİTAP

Sunay Akın’ın yeni kitabı “Kalede 1 Başına” okur ile buluştu.

Sunay Akın, İş Kültür Yayınlarından çıkan yeni kitabı “Kalede 1 Başına”nın tanıtımını İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Kitap tanıtımına İş Kültür Yayınları Müdürü Ahmet Salcan, milli kalecimiz Şenol Güneş, Cenk Gönen, Alp Boğuşlu, Mecidiyeköyspor’un kalecisi Ege, Hüseyin Tok, Hamdi Gezmiş, Hasan Murat Topçuoğlu, İbrahim Ekdial katılanlar arasındaydı.

Sunay Akın yaptığı konuşmada kendi hayatında Şenol Güneş’i örnek aldığını çünkü Güneş’in hayatını iyi bildiğini söyledi ve futbol üzerine söylediği şu sözü hatırlattı: “Biz futbol oynarken, yoksul insanlardık. Yoksul insanlar futbol oynar, tribünde zenginler onları izlerdi. Şimdi zengin futbolcular sahada oynuyor, yoksul insanlar tribünde onları izliyor”. Şenol Güneş’in bu sözleri ile futbolu sosyolojik açıdan çok güzel tarif ettiğini vurguladı.

Hayatı en güzel anlatan yazarlardan olan Sunay Akın, hayatın her alanına dokunan, en ufak detaylara kadar inen ve bunları hem dinleyicilere hem de okurlara en güzel şekilde aktaran bir yazar. Sabri Dino’ya adadığı yeni kitabı “Kalede 1 Başına” ile futbol dünyasını ve kalecileri yine kendine has üslubu ile bizlere aktarıyor ve o günleri bize yaşatıyor. Sunay Akın’ın en temel özelliği yazarken ve anlatırken o günü, o olayı adeta yaşıyor ve bunu insanlara aynı heyecanla aktarıyor.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/kalede-1-basina-sunay-akin/

Kitap Hakkında

“Yerdeydim ve avuçlarım kızgın kömür parçalarını tutmuşum gibi yanıyordu. Sağ yanıma gelen şutu hâlâ nasıl olduğunu anlayamadığım bir refleksle kurtarmıştım. O an Lefter’in sözü duyuldu: ‘Tamam, bulduk! Kaleye Sunay geçecek.'”  Lefter’in şutunu kurtardığında henüz 10 yaşındadır Sunay Akın. Kaleci kazağını çıkarıp kalemi eline aldıktan sonra bu kez kaleci öyküleri biriktirmeye koyulur. Kimler kimler girer bu öykülere… Nobel’li bilimcimiz Aziz Sancar; Berlin kaplanı Turgay Şener ve onun jübile maçına katılan ünlü Rus kaleci Lev Yaşin; antrenmanlara kömür işçilerinin Zonguldak’tan gönderdiği madenci eldivenleriyle çıkan Şenol Güneş; Yaşar Kemal’e İstanbul’daki ilk evinin kapısını açan Abidin Dino’nun yeğeni kaleci Sabri Dino; düğün davetiyesinde gelinin attığı şutu karşılayan damat Yılmaz Vural; en renkli kalecilerimizden Varol Ürkmez ve ona elini uzatan Baba Hakkı, Nâzım Hikmet’in şiirindeki kaleci; Albert Camus; Pavarotti ve daha niceleri giyer bu formayı.  Hep 1 numarayı taşırlar sırtlarında…

Sunay Akın Kimdir?

Sunay Akın 1962’de Trabzon’da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Koşuyolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü’nden mezun oldu. İlk şiirleri 1984 yılında dergilerde yayınlanmaya başladı. Arkadaşlarıyla birlikte 1989’da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkardı.

1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla aldı. 1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü Makiler şiiri ile kazandı. Buluşlara dayanan, genellikle kısa şiirlerinde, Orhan Veli şiirindeki bir özelliğin günümüzde sürdürümcüsüdür. Bu tür şiire pek de özgü olmayan, yumuşak, lirik bir ses tonu vardır. Şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreyya’nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, hayali olan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe, İstanbul’da tarihi dört katlı bir konakta açtı. Müze, Türkiye’de türünün ilk ve tek örneği olup, Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne 2010 yılı için aday olmuştur.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı