KİTAP

Suriyeli Direnişçiler Anlatıyor

"Bir Köprüden Geçtik"

“Bir Köprüden Geçtik”, Suriye savaşını kökenlerinden şimdiki dehşetine kadar kronolojik olarak sekiz bölümde anlatıyor:
Otoriterleşme, Umudun Hüsranı, Devrim, Baskı, Askerileşme, Canlı Savaş, Göç ve Yansımalar

Wendy Pearlman bu kitabı yazarken, Ortadoğu ve Avrupa’da yüzlerce Suriyeli ile röportaj yaparak dört yıl geçirdi. Evlerinde kaldı, yemeklerini paylaştı, çocuklarıyla oynadı, hastaneleri ziyaret etti, şiddet ve yurdundan olmanın insani deneyimlerini kayda aldı.

Kıtalararası yüzlerce röportaja dayanan “Bir Köprüden Geçtik”, Suriye çatışmasını, sadece o süreçte hayatları değişen erkek ve kadınlardan oluşan bir kesitin kelimeleriyle anlatıyor. İçten ifadelerle şiirsel parçaların nefes kesici mozaiği olan bu kitap, sadece hikâye anlatım gücünün değil, aynı zamanda karanlığa umut, cesaret ve ahlaki inançlarıyla karşı duranların direncinin de kanıtı.

Tüm dünyadan politikacı ve yorumcular Suriyelilerden acınacak mağdurlar, korunacak bedenler, suçlanacak radikaller, korkulacak veya engellenecek tehditler olarak bahsediyor. Suriyelileri küresel bir problem olarak ele alan sözler kasırgasının içinde, gerçek Suriyelileri birer insan olarak dinleme şansını bulmak zor olabiliyor. Bu kitap, bu şansı sunuyor.
– Wendy Pearlman

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Çevirmen :
 Ömür Çağdaş Ersoy
Editör : Merve G. Akgün
Kapak Tasarım : Candan İşcan
Orijinal Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: 239
Basım Tarihi: Temmuz 2020
Fiyat: 28

Wendy Pearlman kimdir?

Northwestern Üniversitesinde profesör. Arapça biliyor. Lübnan, Ürdün, Mısır, Fas, İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi de dahil olmak üzere Arap dünyasında yirmi yılı aşkın bir süre çalıştı. Ortadoğu hakkında düzinelerce makaleye ek olarak Filistin ulusal hareketi hakkında iki kitap yazdı. Harvard, Georgetown ve Brown’da eğitim gördü. Illinois, Chicago’da yaşıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı