KİTAP

‘Tarihten Ders Al, Kıbrıs’ı Unutturma’

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, “Kıbrıs’ı, milli davayı asla unutturmamak için…” yazdığı yeni kitabı “Unutulan Ada Kıbrıs” çıktı!

Türkiye Cumhuriyeti 26. Genelkurmay Başkanı, Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, “Tarihsel deneyimler toplumların geleceğini şekillendirilmesinde son derece önemlidir. Ve maalesef tarih tekerrürden ibarettir. Bu nedenle Kıbrıs tarihinde yaşananları doğru irdelemeli ve geçmişten çıkan dersleri genç kuşaklara aktarmalıyız” diyerek kaleme aldığı son kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Emekliliğinden sonra yazar olarak da vatan hizmetine devam eden İlker Başbuğ, kitabı yazma nedeni olarak şu sözleri söyledi:

“Kıbrıs’la ilgili bir kitabı yazmayı uzun süredir arzu ediyordum ancak bu sene fırsat olabildi. İki nedenim var, birinci nedenim; bizim yaşımızdaki insanlar için –asker veya sivil- Kıbrıs hakikaten önemli bir konu. Daha genç bir teğmenken biz ilk kıtaya çıktığımız anda Kıbrıs’ta olan olaylar ve bu olayların Türkiye’ye yansımaları içerisinde yaşantılarımız geçti. 1958’den beri Kıbrıs’ta olan olayları yakinen izleme şansına sahip olduk. 1974’te Genel Kurmay Plan Harekat Dairesi’nde bir genç yüzbaşı olarak görevliydim. Dolayısıyla Kıbrıs Barış Harekatı’nın bir noktada planlanması ve icraatında aktif olarak görev aldık. Barış Harekatı bittikten sonra Kıbrıs’a komutanlar beni gönderdiler ki Kıbrıs’a ilk gelişim odur. Harekata katılan komutanlarla beraber olduk. Bölgeyi tanıma fırsatına sahip olduk. Dolayısıyla bu 1974 Barış Harekatı’yla ilgili bazı düşüncelerimizi bir kitaba yansıtmanın yararlı olacağını düşündüm. Kitabın yazılış nedenlerinden bir tanesi bu.”

“Kıbrıs’ta bir gelişmeler, bir şeyler oluyor. Ama bu özellikle Türk medyasına Türkiye’ye pek yeterli oranda, yeterli seviyede yansımıyor. Bugün Türkiye’nin gündeminde maalesef farklı konular var. Dolayısıyla Kıbrıs ve Kıbrıs’ta devam eden bu çözüm süreci veya iki toplum arasında görüşmelerle ilgili olarak, bir bilgimiz de olmadığı gibi, açık ifade etmek gerekirse Türkiye’nin kamuoyunun pek ilgisi de olmadığını görüyoruz. Halbuki Kıbrıs fevkalade önemli olan bir konu. Şöyle ki; her zaman da ifade ettiğimiz gibi, Kıbrıs elbette Türkiye açısından önemli olan noktalarının bir tanesi şu; KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın hepsinin güvenliliği, refahı, saadeti, huzuru tabi ki Türkiye’nin de görevleri arasında. Sorumlulukları arasında olan bir konudur. Hiçbir zaman, dün olduğu gibi bugün de yarın da Türkiye bu konudaki sorumluluklarını bırakamaz.”

“Kıbrıs aynı zamanda Türkiye’nin kendi güvenliği açısından da fevkalade önemlidir. Kıbrıs adasının doğusu ile Suriye kara sınırı arasında kalan bölge şu anda Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinin deniz kuvvetlerinin cirit attığı bayrak gösterdiği bir alan. Kıbrıs’ın Türkiye açısından önemi tabi ki yalnız bununla da kalmıyor. Doğu Akdeniz, Doğu Akdeniz’deki ekonomik nüansı nasıl sağlar olayından tutunuz, ayrıca tabi bir de Türk-Yunan dengesini de düşünmeniz lazım. Zaten Ege Adası’ndaki Türk-Yunan dengesi tartışmalı bazı sorunlar yaşanan bir durumdayız. Bir de buna Doğu Akdeniz’de denge bozulur ise bu iyi bir olay olmaz. Dolayısıyla Türkiye’de kamuoyuyla, kurumlarıyla, siyasetiyle, Kıbrıs’ta olan gelişmeleri yakinen izleme sorumluluğuna ait. Burada şu anda maalesef bir zafiyet görülüyor.”

Unutulan Ada Kıbrıs

 


Bu kitaba en uygun fiyatla buradan ulaşabilirsiniz:

http://kitapdevrimi.com/unutulan-ada-kibris-ilker-basbug-0003927

 

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı