KİTAP

Yapı Kredi Yayınları’ndan ‘Nazım Hikmet’e sansür’ iddialarına cevap geldi.

Yapı Kredi Yayınları (YKY), dünyaca ünlü şair ve yazar Nazım Hikmet’in ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’ adlı romanının sansür uygulanarak yayımlandığı yönündeki iddialara karşı çıktı.
 
Konuyu gündeme getiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, yapıtın farklı dillerdeki çevirileriyle karşılaştırılarak incelediğini ve bu incelemeler sonucunda kitabın en az 35 noktasında sansür uygulandığını savunmuştu.
 
Yapı Kredi yayınlarından bu iddialara yanıt gecikmedi:

Son günlerde, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Nâzım Hikmet’in Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim romanına kurumumuzca sansür uygulandığı yönünde yapılan haberler gündemi meşgul etmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Nâzım Hikmet’in Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan bütün eserleri, bir önceki yayınevi olan Adam Yayıncılık’ın 90’lı yıllardaki baskılarının aynısıdır. Bu baskılar şair hakkındaki en yetkin çalışmaları yapan Memet Fuat tarafından hazırlanmıştır.
 
Bununla birlikte, Yapı Kredi Yayınları yıllar içinde ortaya çıkan yeni kaynaklar ve araştırmalar ışığında şairin bütün eserlerini yeniden gözden geçirmek üzere bir kurul oluşturmuştur. Bu kurulun çalışmaları sonucunda ve farklı basımların incelenmesiyle ortaya çıkan ilk kitap Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Aralık ayında okuyucularla buluşacaktır. Kitabın bu yeni baskısı Sofya’daki Narodna Prosveta Yayınevi’nin 1964 yılında ilk defa Türkçe yayımladığı baskı esas alınarak hazırlanmıştır.
 
Türkiye’nin kültür hayatına, çocuk edebiyatından felsefeye kadar 5 bine yakın başlıkta kitapla yaklaşık 40 yıldır katkı sunan bir yayınevi olarak memleketimizin edebiyat, kültür ve sanat hayatına destek olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
 
Kamuoyunun değerli bilgisine sunarız.
 
Saygılarımızla,
 
Yapı Kredi Yayınları

 

Başa dön tuşu