KİTAP

‘Yedikule: Genç Osman Neden Öldürüldü?’

Erdal Küçükyalçın’ın Kaleme Aldığı “Yedikule: Genç Osman Neden Öldürüldü?” Yenilenen Baskısıyla Raflarda Yerini Aldı

Sürükleyici bir heyecan kasırgasının incelikle kurgulanmış eseri olan “Yedikule”, İnkılâp Kitabevi’nin tescilli markası Sayfa6 Yayınları etiketiyle kitapseverlerle yeniden buluştu.

Osmanlı tarihinin en trajik olaylarından birini kaleme alan Erdal Küçükyalçın, herkesin unutmak istediği bir suçun izini sürerken adalet arayışını her satırında benzersiz bir kurgu ile işliyor. Tarihin saklı kalmış yüzünü açığa çıkaran “Yedikule: Genç Osman Neden Öldürüldü?”, okuyucuyu dinmek bilmeyen bir merak duygusunun içinde bırakıyor.

17 Mayıs 1632 akşamı gün geceye kavuşurken, görgü tanıkları Altın Kapı önünde toplanıyor… Zamansız esen Filizkıran Fırtınası başlamak üzere… 

Kâtip Çelebi ve kale komutanı yeniçeri Hüseyin Ağa, sık sık yaptıkları gibi Satranc-ı Rumi oynarken ansızın iki misafirin gelmesiyle başlayan kitap, tam on yıl önce yukarıdaki daracık bir odada öldürülen genç sultan Osman vakasının derinliklerine iniyor. O günlerin görgü tanığı olan iki ana karakter Kâtip ve Yeniçeri’nin “Genç Osman neden öldürüldü?” sorusunun peşine düştükleri kitapta, okuyucu sürpriz ve macera dolu bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta sırlar aydınlanıp gerçekler ortaya çıkana kadar tüm taraflar konuşacak…

7 Taş: Piyade – Alim – Sipahi – Vezir – Şah – Ruh – Casus 

Hamleler ilerleyip ortamdaki gerilim arttıkça kendilerini Satranc-ı Rumi dedikleri oyunun ta kendisinin içinde bulan Kâtip ve Yeniçeri aracılığıyla yazar, Genç Osman’ın ölümünün ardındaki sırları eşeledikçe hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını okuyucunun gözleri önüne seriyor.

Yedikule: Genç Osman Neden Öldürüldü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu