KİTAP

‘1 Kitap’ : ‘Don Kişot İstanbul’da’

Bizim de Don Kişotlarımız olmadı mı? Don Kişot’u bizden biri yapan 14 parçalık bir Rıfat Ilgaz eseri: “Don Kişot İstanbul’da”

Kimdir Don Kişot? Şövalyeliğini sürdürmek isteyen iyi niyetli bir ün budalası mı? Yoksa bir geleneği sürdürmek isteyen soylu, üstün kişi mi? Hemen her çağın bir Don Kişot’u çıkıp ününü sürdürmeye çalışıyor, adını belleğimizin derinliklerine gömüyor. Bizim de Don Kişotlarımız olmadı mı? Bugüne kadar onların ne olduklarını çözemedik. Geldiler geçtiler şu İstanbul’dan. Yıktılar, yaptılar.

Rıfat Ilgaz, toplumdaki zıtlıkları göstermenin en iyi yolu olarak gördüğü mizahı bu kez de zengin hayal gücüyle birleştirerek Don Kişot’u İstanbul sokaklarında dolaştırıyor.

Bize gerçekleri Don Kişot’un gözünden sunuyor.

Acaba gerçek Don Kişot kim?

Rıfat Ilgaz’ın ilk öykü kitaplarından biri olan Don Kişot İstanbul’da, 1957 yılında Turhan Selçuk ve İlhan Selçuk’un çıkardığı Dolmuş Dergisi’nde “Stepne” takma adıyla dizi olarak yayınlanmıştır.

İŞTE KİTAPTAKİ ÖYKÜLER
Don Kişot İstanbul’da,
Abbas Yola Giden,
Ben İyi Niyet Sahibi,
Pijama Terlik,
Beğenmedin mi?,
Yılbaşını Nerde Geçireceksiniz?,
Paris’te Bir Yurtsever,
Vereceksin Dostum,
Benim değil, senin!,
Kurtarın Beni,
Bilet Beleşçisi,
Dev Adımlarla,
Bizim Patron,
Emin Efendi’nin Yerine Gelen,

(Ana görsel: APTULİKA – http://bluesperisan.blogspot.com.tr )

Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/don-kisot-istanbulda-rifat-ilgaz/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı