KİTAP

2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’a!

Can Yayınları’nın katkılarıyla, Erdal Öz anısına her yıl bir şaire ya da yazara verilen edebiyat ödülünün 8.cisine ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ romanıyla Orhan Pamuk layık görüldü.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü‘nün’ sekizincisi düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal ve seçici kurul başkanı Feride Çiçekoğlu katıldı. Seçici kurul başkanı Çiçekoğlu, bu yılki ödülün Orhan Pamuk’a verildiğini açıkladı.

Çiçekoğlu, “Orhan Pamuk edebiyatımıza dünya ölçeğinde katkı yapmış, yeni anlatım teknikleri kullanmış ve romanı sözcüklerle resim yapma sanatına dönüştürmüştür. Yazar, özellikle son romanı Kafamda Bir Tuhaflık’ta 1960’lardan itibaren Türkiye’nin yaşadığı uzun macerayı bir minyatür hassasiyetiyle işlemiştir”  diyerek ödülün, roman sanatına verdiği emek ve Türk edebiyatının dünyaya açılmasına olan katkılarından dolayı yazar Pamuk’a verildiğini belirtti.

ORHAN PAMUK

15 Eylül Salı günü Pere Palas’ta düzenlenecek törende Orhan Pamuk’a 15 bin lira ödül verilecek.

Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal ise ödüle son üç yılda eseri yayımlanan yazarların aday gösterildiğini söyledi.

Ödülün bundan sonra da geleneksel olarak verilmeye devam edeceğini belirten Köksal, “Edebiyata, kültüre ve sanata olan kararlı ve inançlı desteğimizle bu ödül verilmeye devam edecek.” dedi. Köksal, bu yılki ödüle alternatif adayların olduğunu, seçici kurul üyelerinin Orhan Pamuk’ta karar kıldığını dile getirdi.

Seçici kurulda Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp ve Can Yayınları adına Sırma Köksal’dan oluşan isimler yer aldı.

Her yıl bir üyenin ayrılıp yeni bir üyenin katıldığı seçici kurula 2016’da Sibel Irzık dahil olacak. 2015’te başkanlığı yürüten Feride Çiçekoğlu ise önümüzdeki yıl jüride görev almayacak.

Bu ödül daha önce Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu ve Küçük İskender’e verildi.

ERDAL ÖZ KİMDİR?

Türk yazar ve yayıncı Erdal Öz, 1935’te Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde dünyaya geldi. 1969’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Türk Dil Kurumu Yayın Kolu’nda görev aldı. 12 Mart 1971 sonrasında üç kez tutuklandı

Öz, eserlerinde toplum yaşamının bireylerin iç dünyasına etkilerini duygusal bir üslupla yansıttı. 1970 sonrasında toplumsal gerçekçi çizgiye yöneldi Öz, yakalandığı akciğer kanseri hastalığı nedeniyle 6 Mayıs 2006’da vefat etti.

ORHAN PAMUK KİMDİR?

Orhan Pamuk 1952’de İstanbul’da doğdu. “Cevdet Bey ve Oğulları” ve “Kara Kitap” romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede, Nişantaşı’nda büyüdü. İlk romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” 1982’de yayımlandı ve Orhan Kemal ve Milliyet Roman Ödülleri’ni aldı. Pamuk ertesi yıl “Sessiz Ev” adlı romanını yayımladı. Venedikli bir köle ile bir Osmanlı alimi arasındaki gerilimi ve dostluğu anlatan romanı “Beyaz Kale” (1985), pek çok dile çevrilerek Pamuk’a uluslararası ününü sağlayan ilk romanı oldu. Sonra Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Öteki Renkler, Kar, İstanbul’u yayımladı.

Kitapları 59 dile çevrilmiş olan, bütün dünyada on milyondan fazla satmış olan Pamuk, pek çok üniversiteden şeref doktorası aldı. Alman Kitapçılar Birliği tarafından 1950 yılından beri verilmekte olan, Almanya’nın kültür alanındaki en seçkin ödülü olarak kabul edilen Barış Ödülü, 2005’te Orhan Pamuk’a verildi. Orhan Pamuk 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alarak bu ödülü kazanan ilk Türkiyeli oldu. Pamuk 2008’de Masumiyet Müzesi adlı romanını; 2010 “Manzaradan Parçalar”ı yayımladı, 2009’da Harvard Üniversitesi’nde verdiği Norton derslerini 2011 yılında “Saf ve Düşünceli Romancı” adıyla kitaplaştırdı. Fransa’dan Légion d’Honneur nişanı alan Pamuk, aynı yıl İstanbul’da Masumiyet Müzesi’ni açtı ve müzenin kataloğu “Şeylerin Masumiyeti”ni yayımladı.

2014 yılı Aralık ayında “Kafamda Bir Tuhaflık” adlı kitabı yayımlandı.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı