KİTAP

2019 ÜMİT KAFTANCIOĞLU ÖYKÜ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 15.si düzenlenen öykü yarışmasında ödüller sahipleri ile buluştu.

Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi‘nde düzenlenen anma ve ödül törenin sunumunu Başak İkiz yaptı. Törene CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba, Ünal Çeviköz, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Meryem Göktepe, Gazeteci Şükrü Küçükşahin, Saniye Yurdakul, Abit Dursun, Arat Dink ve Gazeteci Deniz Zeyrek katıldı.

Törende Ümit Kaftancıoğlu’nun hayatını anlatan belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel gösteriminden sonra Ümit Kaftancıoğlu ile aynı memleketten olan Deniz Zeyrek konuşma yaptı.

Deniz Zeyrek, ‘Ümit Kaftancıoğlu’nu örnek alarak büyüyen biri olarak bugün Ümit Kaftancıoğlu için konuşma yapıyor olmak beni çok heyecanlandırdı. Ümit Kaftancıoğlu hikâyelerinde bizleri anlatıyor. O’nun hikâyelerini okurken kendi yaşadıklarımı hatırlıyorum. Ümit Kaftancıoğlu bütün eserlerinde yaşam sevincini işledi. En sıkıntılı anlarımda Ümit Kaftancıoğlu’nun eserlerini okuduğumda bana büyük moral takviyesi oluyor.’ şeklinde konuştu.

Deniz Zeyrek’in konuşmasından sonra ödül törenine geçildi.

Birincilik
“Öbürkü” adlı öyküsü ile Metin Turan

İkincilik
“Yel Koğan” adlı öyküsü ile Uğur Deveci

Üçüncülük
“Yaz Kızım” adlı öyküsü ile Metin Çengel

Mansiyon
“Kara Koyun” adlı öyküsü ile İdris Erdoğdu
“Kendi Acısına Katlanamayan Aşkın Gölgesi” adlı öyküsü ile Sencer Başat
“Gölün Suyu” adlı öyküsü ile Ayten Çelebi
“Galeride” adlı öyküsü ile Ayten Özkan
“İmamın Erikleri” adlı öyküsü ile Onur Akbaba
“Bir Mendil Niye Kanar” adlı öyküsü ile Baran Arslan
“Kümes” adlı öykü ile Aslıhan Kocabal’a verildi.

Ödül töreninden sonra Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu kısa bir konuşma yaptı. Anma ve Ödül töreni Anadolu Türküleri ile son buldu.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu