KİTAP

‘Abim Deniz’in Albümü Çıktı!

Hamdi Gezmiş’in anıları ve Can Dündar’ın ortak çalışması ”Abim Deniz”, hiç yayımlanmamış mektup ve fotoğraflarla, bu kez albüm formatında yeni bir baskı yaptı.

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar’ın gazeteciliği ve Deniz’in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş’in tanıklığıyla birlikte ”Abim Deniz” ilk kez 2014 yılında yayınlandı. Bu kez özel baskısı ve eklenmiş yeni fotoğraflarla yeniden okuyucuyla buluşuyor. ”Abim Deniz”in özel baskısından elde edilecek gelirin tamamı Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı’na bağışlanacak.

Abim Deniz 2Hamdi Gezmiş’in “Abim Deniz” için kaleme aldığı önsözden:

“Baharın en güzel ayı benim için de mayıs olabilirdi, eğer abim Deniz ve iki yiğit arkadaşı 72’nin 6 Mayıs’ında, kin ve intikam duygularıyla idam edilmeseydi… İzleyen yıllarda da içimizdeki acı küllenmedi, canlı kaldı hep ama geçen zaman içinde -yaşadığımız olumsuzluklara karşın- her kesimden pek çok insanın abimlere daha çok sahip çıkması bizlere gurur verdi.

İnfazdan sonra abimin üstünden çıkan parka, postal ve diğer giysiler ile hücresinde bulunan eşyalar babama teslim edilmişti. Ben de 1979 yılında evlenene dek babamlarla oturmuştum. Gerek abimin evdeki eski kitaplarını, gerek bu eşyalardan giysiler dışında kalan Türkçe ve İngilizce kitapları, son sigara paketlerini, bazı küçük kişisel eşyaları, abime yazılanlar ile babamın saklamış olduğu cezaevi mektuplarını özenle korudum. Evlenip ayrı eve taşınınca da bunları yanıma aldım ve kasa içinde bugüne kadar özenle muhafaza ettim. Yine çeşitli yıllara ait abimle ilgili birçok fotoğrafı da albümler içinde dağıtmadan günümüze kadar korudum. Yakın zamanda annemin evinde sandık odasında bulduğumuz mektup arkadaşlarından gelen kartpostal ve mektuplar ile bazı belgeleri de bu arşive dahil ettik…

…Değerli okurlar: Bizler aile üyeleri olarak Deniz abim ve arkadaşlarının anılarının daha iyi yaşatılabileceği düşüncesiyle Deniz Gezmiş adına, başta eğitim bursları olmak üzere toplumsal dayanışma faaliyetlerinde bulunmayı amaçlayan bir vakıf kurma çalışması içindeyiz. Elinizdeki kitabın ve bundan sonra meydana getirilecek diğer yapıtların telif haklarından elde edilecek gelirler eksiksiz olarak bu vakfa tahsis edilecektir…”

Can Dündar Hamdi Gezmiş

Can Dündar’ın “Abim Deniz” için kaleme aldığı giriş yazısından:

“Bu kitapta Deniz’in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM’nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız.”

Abim Deniz Albüm

 


Bu albüm kitaba en uygun fiyatla buradan ulaşabilirsiniz:

http://kitapdevrimi.com/urun/abim-deniz-album-kitap-can-dundar/

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı