KİTAP

AKP’nin iktidarından açılım sürecine giden yolların hikayesi bu kitapta!

Birleşmiş Milletler’in eski Kalkınma Programı Müdürü, ekonomist-yazar Bartu Soral, bölünmeye doğru adım adım giden yolun kilometre taşlarını ve pek çok sorunun yanıtını belgeleriyle gözler önüne seriyor.

Bartu Soral, Destek Yayınları‘ndan çıkan ‘Paralel Kürdistan Kumpası’ kitabında sözde demokrasi, özgürlük, insan hakları savunucusu görünümündeki TESEV, Soros, Sezgin Tanrıkulu, Osman Kavala, Etyen Mahçupyan, Mehdi Eker, Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir ve diğerlerinin açılım sürecinde oynadığı rolleri belgeleri ile ortaya koyuyor. Soral, ‘Kürt kimliği çıkar sağlamak için nasıl kullanılıyor ve bu Kürtçüler Kürt kökenli vatandaşlarımızın haklarını nasıl gasp ediyor, onları nasıl tehdit ediyor?’ gibi soruları da cevaplıyor.

Kitapta ayrıca AKP’nin BM’den aldığı 37 milyon dolarlık Birleşmiş Milletler fonunu ‘Kürt açılımı’ için kullanma noktasına getiren olaylar silsilesini tüm ayrıntılarıyla okuyacaksınız. Ve şu soruların yanıtlarını bulacaksınız:

* Sevr’den günümüze Kürt açılımına giden yolun tarihsel arka planı…
* Tarihteki Kürt milliyetçiliği isyanlarını nasıl okumalı?
* Irak, Barzaniler ve Körfez Savaşında neler yaşandı?
* Çekiç güç bölgeye nasıl yerleşti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nasıl kullanıldı?
* ABD çekiç güç ile Kuzey Irak’ta Kürdistan’ı kurarken, bir yandan PKK’yı mı destekledi?
* Genelkurmay raporları, Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis suikastları neyi işaret ediyor?
* 2001 ikiz kuleler saldırıları öncesi hangi gelişmeler yaşandı? Amerika dış siyasetindeki makas değişikliğine hangi sebeple ihtiyaç duydu?
* Petrol ve doğalgaz zenginliği kavganın ana sebebi mi?
* Büyük Kürdistan’ın kurulması için son hamle olan ikinci Irak savaşı öncesi neler yaşandı?
* Savaşa ve kurulmak istenen Kürdistan’a karşı duran Bülent Ecevit hükümetine operasyonu kim yaptı?
* Kemal Derviş neden parti kuracağını ilan etti, sonra 10 gün Amerika’ya neden gitti?
* AKP’nin önü nasıl açıldı? Kürt açılımı ne zaman başladı, kimler hangi davalarla tasfiye edildi?
*Diyarbakır’da PKK’nın kurduğu paralel devlet bugün hangi düzeye geldi? Bölgede neler oluyor, PKK nereleri ele geçirdi?
* Diyarbakır, Siirt ve Batman’da kırsal kalkınmada kullanılmak amacıyla BM’den alınan 37 milyon dolar için kimler operasyon yaptı, hangi belgeler ortaya saçıldı?

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/politika/paralel-kurdistan-kumpasi-bartu-soral/

BARTU SORAL Kimdir?

1970 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Anadolu Lisesinde tamamladı. Kanada Saint Mary’s Üniversitesi İşletme Fakültesinden Finans alanında lisans; Kanada Dalhousie Üniversitesi Ekonomi Bölümünden Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen, kalkınma ekonomisi ve finansal piyasalar üstüne uzmanlaşan Bartu Soral, ulusal ve uluslararası bir çok yayının yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında bir çok konferans ve panelde tebliğ sundu. Dünyadaki ve Türkiye’deki bankacılık krizlerini incelediği kitabı; “Banking Crises and Bankruptcy for Profit in Turkey” 2008 yılında basıldı ve dünyanın birçok ülkesinde satışa sunuldu. Bunun dışında ekonomi alanında beş kitabı daha bulunan Soral’ın son kitabı “Tünelin Sonu Kriz, Yeniden Kalkınma Zamanı” 2015 yılında okuyucusuyla buluştu.

İş yaşamına özel sektörde başlayan Soral, Polat Holding ve Koç Holding bünyesinde görev aldı. 2003 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ye katılan Soral, 2005 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Program Müdürlüğü görevine yükseldi. Birleşmiş Milletlerdeki görevi süresince, gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı sorunların çözümü için uygulanması gereken politikalar, küresel finansal sistem, bankacılık ve Türkiye’nin kalkınma stratejileri üstüne çalışmalar yaptı.

UNDP’yi temsilen Avrupa Birliği, Dünya Bankası, IFAD, OECD gibi uluslararası kuruluşlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili bakanlıkları ve kurumları arasındaki borçlanma ve proje yapılandırma görüşmelerini yönetmenin yanı sıra UNDP Program Müdürü olarak 70 milyon dolarlık kalkınma projelerinin dizaynı ve uygulanmasından sorumlu oldu.

2009 yılında Birleşmiş Milletlerdeki görevinden ayrılan Soral, halen özel sektör ve uluslararası kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazmaktadır.

Başa dön tuşu