KENT & MİMARİKİTAP

“ANKARA’DA İZ BIRAKAN MİMARLAR”

PANEL SERİSİ E-KİTAP OLARAK YAYIMLANMAYA BAŞLADI

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Başkent Üniversitesi işbirliği kapsamında 2017’den bu yana düzenlenmekte olan “Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” panel serisinin ikisi kitaplaştırıldı. VEKAM yayınları tarafından mimarlık kategorisinde e-kitap olarak yayınlanan kitaplarda, ilk olarak Demirtaş Kamçıl ve Rahmi Bediz ile Vedat Dalokay ve Nejat Tekelioğlu panellerinin içeriğine yer veriliyor. 
https://www.ankaradaizbirakanmimarlar.com adresinden ulaşabileceğiniz e-kitaplar, Ankara’da tasarlanan konut, kamu ve sivil mimarlık yapılarıyla özel bir önemi hak eden ancak haklarında yeterli araştırma/yayın yapılmamış olan mimarlara odaklanıyor.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Başkent Üniversitesi işbirliğiyle 2017 yılında başlayan”Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” panel serisi, e-kitap olarak yayımlanmaya başlandı. VEKAM yayınlarından, mimarlık kategorisinde çıkan kitaplar, “Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” ana başlığıyla Demirtaş Kamçıl ve Rahmi Bediz ile Vedat Dalokay ve Nejat Tekelioğlu ikililerini ele alıyor. Kitaplara, her yıl ele alınan dört mimar ve eserlerine ve yapılan araştırmalara https://www.ankaradaizbirakanmimarlar.com adresi üzerinden daha hızlı ulaşmak mümkün.

Proje kapsamında; Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önemi hak eden ancak haklarında yeterli araştırma/yayın yapılmamış olan mimarlara odaklanılıyor. Kentte önemli izler bırakan mimarları gündeme getirmeyi amaçlayan ve yeni çalışmalarla genişletilmesi düşünülen bu proje kapsamında her yıl düzenlenen paneller ile Ankara’da iz bırakan mimarlara odaklanılarak, üç yıl içinde toplam on iki mimarın çalışması ele alınmıştır.

Proje sürecinde; odaklanılan mimarlara ve yapılarına ilişkin araştırma ve belgeleme yapılıyor ve yapılan çalışmalar düzenlenen panellerde sunuluyor. Proje ile ilgili tüm bilgi ve belgelere https://www.ankaradaizbirakanmimarlar.com web sayfasından erişilebilir.

Ankara’da İz Bırakan Mimarlar I: Demirtaş Kamçıl-Rahmi Bediz

Editör:Elvan Altan
Dili:Türkçe
Yayınevi: Koç Üniversitesi VEKAM
Kategori:Mimarlık Tarihi
Yayın Yılı:2020
Sayfa Sayısı:202

Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Dizisi II:Vedat Dalokay-Nejat Tekelioğlu

Editör:Nuray Bayraktar
Dili:Türkçe
Yayınevi: Koç Üniversitesi VEKAM
Kategori:Mimarlık Tarihi
Yayın Yılı:2020
Sayfa Sayısı:240

Koç Üniversitesi VEKAM Hakkında

Başkent Ankara ve çevresiyle ilgili araştırmalar yapan Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet amacıyla 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ait belgelere dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve çevresinin kültürel mirasının, tarihinin ve ekonomisinin araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütülmektedir. VEKAM ayrıca Ankara ve çevresi ile ilgili kitap, tez, makale ve süreli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve zengin arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır. Ankara konusunda dünya çapında bir başvuru kaynağı olmak VEKAM’ın öncelikli hedefleri arasında yer alırken, VEKAM Yayınları da her geçen gün gelişen bir kaynak haline gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu