KİTAP

Ayrıntı Yayınları’ndan ‘Foucault Kitaplığı’

Haber: Hikmet Aydoğan

Ayrıntı Yayınları’nın 2022’de başlattığı “Foucault Kitaplığı” projesi kapsamında bir yandan Michel Foucault’nun daha önce yayımlanan kitaplarına yenileri eklenirken diğer yandan da Fransız filozofun en temel metinleri, özel olarak kurulan bir ekiple yeniden çevriliyor.
Atlas Publishing Lab’in proje koordinatörlüğünü üstlendiği proje kapsamında, Foucault’nun daha önce yayımlanmamış
Tenin İtirafları ve Hapishaneye “Alternatifler” adlı iki eseri yayımlandı.
“Foucault Kitaplığı” kapsamında Michel Foucault’nun tüm külliyatını okurlarla buluşturmaya hazırlanan Ayrıntı Yayınları, çok yakında Tehlike, Suç ve Haklar adlı eseri de yayımlayacak.

Fransız filozof Michel Foucault’nun iktidar, benlik ve cinsellik üzerine düşüncelerimizi ve varsayımlarımızı sonsuza dek değiştiren Cinselliğin Tarihi projesinin dördüncü ve son kitabı olan Tenin İtirafları, Kilise düşüncesinin Batı’daki cinsellik ve öznellik deneyimlerini tarihsel olarak nasıl etkilediğine işaret ediyor. Foucault’nun ölümünden otuz dört yıl sonra yayımlanan kitap Murat Erşen’in çevirisiyle, Oğuz Tecimen ve Eda Çaça’nın editörlüğünde, Ferda Keskin’in sunuşuyla Türkçeye kazandırıldı.

Ayrıntı Yayınları’nın “Foucault Kitaplığı” projesi kapsamında yayımlanan ikinci kitap ise, filozofun Gözetleme ve Cezalandırma metninin yayımlanmasından hemen sonra, 1976’da Montreal’de verdiği konferans metniyle orada sunduğu fikirler üzerine yapılmış mülakatları bir araya getiren Hapishaneye “Alternatifler” oldu.  Murat Erşen‘in çevirisini üstlendiği kitap, Ferda Keskin tarafından yayıma hazırlandı.

Jonathan Simon’ın Foucault’yla 1983’te yaptığı söyleşiden oluşan Tehlike, Suç ve Haklar da, Utku Özmakas’ın çevirisi ve Stuart Elden’in Türkçe baskısına özel önsözüyle çok yakında “Foucault Kitaplığı”ndan yayımlanacak.

“Foucault Kitaplığı”nda okurları bekleyen diğer kitaplar arasında Foucault’nun en temel metinlerinin yeni çevirileri de bulunuyor. Fransız filozofun Hapishanenin Doğuşu, Kelimeler ve Şeyler, Bilginin Arkeolojisi ile Deliliğin Tarihi adlı eserleri, önemli çevirmen ve editörlerin değerli çalışmaları ve işbirliğiyle okurlarla buluşacak.

Projeye paralel olarak Atlas Publishing Lab ile Ayrıntı Yayınları’nın işbirliği ve Kadıköy TESAK’ın mekân sahipliğinde düzenlenen konuşmaların kayıtlarına ise Foucault Konuşmaları 1, Foucault Konuşmaları 2 ve Foucault Konuşmaları 3 bağlantıları üzerinden ulaşılabilir.

Emek ve Haz İlişkisinde Şuur ve Şuurdışılık – Şükrü Alkan yazdı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu