KİTAP

Begüm Aylin Önder’in “Z Kuşağı: Eşitlik Ve Reklam Tasarımları” Kitabıyla İletişim Dünyasının Ezberlerini Değiştiriyor

Z Kuşağını Tanıdığımıza Emin miyiz?

Dr. Öğr. Üyesi Begüm Aylin Önder’in Z kuşağı bireylerin eşitlik temalı reklamlara karşı ilgilenimleri üzerine bir doktora araştırması olan Z Kuşağı: Eşitlik ve Reklam Tasarımları isimli kitabı Nobel Bilimsel Eserler tarafından yayınlandı.

Bugüne kadar milyonlarca haber, makale, araştırma ve kitap yazılan Z kuşağı hakkında birçok tespit bulundu. Önder, kitapta diğer kuşaklardan keskin çizgilerle ayrılan Z kuşağı üzerine yaptığı saha çalışmaları ve uzman görüşleriyle derinlemesine inceliyor. Bilinenin aksine duyarlıklarıyla dikkat çeken kuşakla ilgili elde edilen bulgular reklam, görsel tasarım ve halkla ilişkiler dünyasına farklı bir bakış açısı kazandırabilecek nitelikte. Özellikle eşitlik teması bağlı çarpıcı sonuçların elde edildiği Z Kuşağı: Eşitlik ve Reklam Tasarımları kitabı iletişim dünyasının Z kuşağıyla ilgili tekrar düşünmesine neden olabilir.

Z Kuşağı: Eşitlik ve Reklam Tasarımları (arka kapaktan)

Bugüne kadar onlar hakkında milyonlarca haber, makale ve kitap yazıldı. Kimilerine göre mesafeli kimilerine göre ise teknolojinin esiriydiler.

Sahi kim bu bireyler?

Sınırların buharlaştığı, bilginin ise giderek özgürleştiği ve kontrolsüzce dolaşabildiği bağlantılı bir dünyada büyüyen bir kuşaktan bahsediyoruz; Z kuşağı! Namı diğer Dijital Yerliler! Elinizde tuttuğunuz bu akademik çalışma, teknolojiyi hayatın doğal seleksiyonu içinde doğal bir ihtiyaç olarak gören ve bilinenin aksine dünyayı değiştirebilecek güçleri olduğuna inanan ve bu konuda birbirinden farklı kaynaklara sahip, görsel birer öğrenici olarak karşımıza çıkan; fırsat eşitliği, adalet gibi konulara hassasiyet gösteren; ekosisteme duyarlı, aktivist ve görüşlerini sonuna kadar savunan, dünyanın en kalabalık nüfusunu oluşturan bu kuşağa yakın bir perspektiften bakıyor. Kuşağın sosyal sorunlara bakış açısını reklam tasarımları üzerinden bilişsel ve duygusal ilgilenimleri bağlamında ele alan çalışmada aynı zamanda uzman görüşlerine de yer veriliyor. Teknolojik yıkımların ardından değişen ve gün be gün yeniden yapılanan dünyada kendinden önceki kuşaklarla keskin çizgilerle ayrılan Z kuşağı konusu araştırma kapsamında tüm detayları ile ele alınıyor. Yapılan derinlemesine mülakat ve saha çalışmaları sonucunda eşitlik temasına bağlı grafik ürünler üreten bu çalışmanın iletişim, grafik ve reklam dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıracak bulgular ile bezendiği düşünülüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı