KİTAP

Görkemli Us Oyunu Yolculuğunun Dizeleri

Trenlerin, gemilerin, uçakların ve seyahatlerin özgün ozanı olarak, tanınan İzmirli şair-yazar Güntürk Üstün, yaklaşık bir senelik aranın ardından yine çarpıcı ve şaşırtıcı bir eseri daha ülkemiz edebiyat dünyasına kazandırdı.

Güntürk Üstün, 11’inci kitabı Görkemli Us Oyunu Yolculuğunun Dizeleri ile sadık okurlarını bu kez o pek sevdiği yol ve yolculuk temalarıyla ustaca sentezlediği hayli popüler, eskimek nedir bilmeyen, tarihi bir zihin oyunu olan satrancın beyaz-siyah kareleri ve taşlarıyla buluşmaya çağırıyor.

Güntürk Üstün Kimdir?

Ankara’da doğdu. İlköğrenimini tamamladığı İzmir’de, Ege Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında “tıp doktoru” olarak mezun oldu. İlaç sektöründe çalışmaya karar verince, 1994 yılının ilk aylarında İstanbul’a yerleşti. O tarihten 2014 yılı sonuna dek, Türk İlaç Sektörü’nde “medikal müdür” olarak görev yaptı. 1969 – 1985 yılları arasında, pek çok yaşıtı gibi yoğun biçimde şiirle uğraştı. Ancak yazdıklarını, çocuk – gençlik – okul gazete ve dergileri dışında bir edebiyat yayın organında yayımlatmayı başaramayınca, biraz da kırgınlıkla 1985 yazında şiir yazmayı tamamen bıraktı. 2006 yılı ilkbaharında yeniden şiire yönelerek, bu kez bir tür kesin dönüş yaptı. O tarihten beri de aksatmadan şiir yazmayı sürdürüyor. Şiirleri Türkiye’deki çeşitli edebiyat dergileriyle antolojilerinde yayınlandı. Ayrıca, farklı yazarların editörlüğünde çıkmış ve farklı yazarlarca kaleme alınmış birtakım kitaplarda da birer şiiri yer aldı. Şu ana dek yayımlanmış 11 kitabı bulunan, şiirlerinin temel temalarını doğa ve insan ilişkileri ile yol ve yolculuk ağırlıklı günlük yaşam kesitleri oluşturan ve iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Güntürk Üstün, halen yeni yapıtları üzerinde çalışmaktadır.

Yayımlanmış kitapları

– Kıyı Şeridi Ve Kıyı Sakini Şiirleri (Haziran 2014)
– Demiryolu Palas Oteli’nden Şiirler (Nisan 2015)
– Limanı Gören Bir Çatı Katından Şiirler (Kasım 2016)
– Raylı Sistemin Uzun Öyküsünün Kısa Şiirleri (Kasım 2016)
– Denizyoluna Turkuaz Gölgeli Dizeler (Mays 2017)
– Raysever Şair Merhabasının Dizeleri (Mays 2017)
– Havayoluna Selam Uçuran Dizeler (Eylül 2018)
– Gurmelik Ve Gezginlik Sözcükleri(Ekim 2019)
– Tren Heveslisi Sözcükler (Ekim 2020)
– Mavilikler Birliğinin Sözcükleri(Temmuz 2021)
– Görkemli Us Oyunu Yolculuğunun Dizeleri(Eylül 2022)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu