KİTAP

Haftanın 5 Kitabı (9 – 15 Haziran 2024)

Haftanın Dikkat Çeken Kitapları

  • Robert W. Beasley – Jose Mourinho, Kazanmanın Anatomisi

Robert W. Beasley - Jose Mourinho, Kazanmanın AnatomisiJose Mourinho, futbol severlerin dikkatini 2004 yılında “Rüyalar Tiyatrosu” Old Trafford’da çekmişti. Porto Mourinho’nun taktikleriyle Manchester United’ı Şampiyonlar Ligi turnuvasından elemeyi başarmıştı.

Portekizli teknik adam Chelsea’ye transfer olduktan sonra yazar Robert Beasley onu yakın markajına aldı ve profesyonel anlamda, bu sıra dışı adamla sıkı bir dostluk kurmayı başardı. Mourinho’nun antrenmanları, maçları ve özel hayatıyla yakından ilgilenen Beasley, kapalı kapılar ardında yaşadıklarını José Mourinho kitabında tüm futbolseverlere aktardı.

İngiltere Milli Takımı’nın kapısından dönen, Tottenham’ın kıskacından sıyrılan, Arsène Wenger’e her fırsatta saldıran, onu ne kadar sevmediğini açıklayan ve arka planda belki de tüm kariyerine yön veren Roman Abramoviç’le dirsek temasını hiç kaybetmeyen Mourinho, aynı zamanda kariyeri boyunca satın aldığı oyuncuları, alamadıklarını ve içinde hep ukde kalanları tüm çıplaklığıyla anlatıyor.

Sporun bir akıl ve felsefe oyunu olduğunu savunan Mourinho, kariyeri boyunca çıraklıktan ustalığa tecrübe ettiklerini, futbol kültürünün dünya üzerinde ne kadar farklılıklar gösterdiğini anlatırken bir yandan da futbol hakkında tüyolar vermeyi de ihmal etmiyor…

(Tanıtım Bülteninden – Bu kitaba resmine tıklayarak en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz.)

  • Prof. Dr. Sait Yılmaz- Akıllı Güç

Prof. Dr. Sait Yılmaz- Akıllı GüçSon 20 yılda özellikle internet ve haberleşme teknolojisinde yaşanan değişimler sadece sosyal hayatımızı değil, uluslararası ilişkileri ve özelde güvenlik ve savunma anlayışlarını da büyük ölçüde değiştirdi ve bu değişim devam etmektedir.

Yakın zamana kadar bir ülkenin ulusal gücü denilince akla sadece, bugün sert güç olarak adlandırılan ‘Silahlı Kuvvetler’ gelirdi. Sert güç kullanmanın ekonomik olmaması nedeni ile 1990’larda “yumuşak güç” fikri ortaya atıldı. ABD ve AB içindeki uygulamaları ile yumuşak güç, pasif bir kavram olmaktan çıkarılarak; ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel gücü başta olmak üzere tüm güç unsurlarının sistematik bir şekilde kurgulandığı ve ülke politikasını destekleyecek işlevler edindiği bir mekanizma haline getirildi.

Ancak, halkın beynindeki savaşı kazanmadan silahla bir yere varılamayacağı Irak ve Afganistan’daki savaşlarda test edildi. ABD’de Obama dönemi ile birlikte, fikirler savaşını kazanmak düşüncesi “kamu diplomasisi” alanındaki çalışmaların “sosyal medya”daki yeniliklere paralel olarak yeni bir çehre kazanmasını sağladı. Silahlı Kuvvetler de bu işe girmek için “stratejik iletişim” kavramını çerçeve edindi. Bu kavramların yanına başta sosyal medya olmak üzere haberleşme teknolojilerini kullanan “yumuşak istihbarat” olgusu da eklendi. Günümüzde ise yapay zeka ve makine öğrenmesi alanındaki gelişmeler, güç kavramını öngörülmesi zor bir istikamette devrimsel olarak dönüştürüyor.

İşte bu kitap bütün bu çalışmaları “akıllı güç” kavramı çerçevesi içinde okurlarının dikkatine sunmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden – Bu kitaba resmine tıklayarak en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz.)

  • Derya Kurt – Kırmızı Otobüs Yolculuğu

Derya Kurt - Kırmızı Otobüs YolculuğuEski model Ikarus 260 model belediye otobüsünün akıbetini merak eden Ahmet, bir gün merakına yenik düşerek, her gün işe gitmek için beklediği otobüs durağında bu gizemli otobüse biner ve kendisini hiç tahmin etmediği bir zamanda yolculuk silsilesi içinde bulur.

İlk yolculuğunu 1996 yılına, kendi çocukluğunu yaşadığı İzmir’e yapar ve çocukluğunun geçtiği mahalleye gitmeye karar verir. Anne ve babasının gençliğini, kendisinin 6 yaşındaki halini gözlemleme fırsatı bulan Ahmet, türlü oyunlarla doğup büyüdüğü eve girerek anıları yad eder.

Kırmızı otobüsün kendi hatıralarına portal açan bir zaman makinası olduğunu anlayan Ahmet, hafızasında yer etmiş anılarını dışardan bir gözle tekrar deneyimlemek için bu otobüsün yolcusu olmaya devam eder.

“Kırmızı Otobüs Yolculuğu”, hem 20. yüzyılı hem de 21. yüzyılı deneyimlemiş okurlar için, 1990’ların ve milenyumun ruhunda, herkesi kendi yolculuğuna davet ediyor. Ahmet, gençliğinin izlerini takip ederken, kendi içindeki çocuğu gün yüzüne çıkarıyor ve size de kendi çocukluğunuzun manzaralarını ziyaret etme davetiyesini uzatıyor.

Mahalleleri, evleri ve sizi şekillendiren canlı anılar…
Sayfaları açın ve “Kırmızı Otobüs Yolculuğu”nun sayfalarında kendi kişisel serüveninizin özünü yeniden keşfetmek için yola çıkın.

(Tanıtım Bülteninden – Bu kitaba resmine tıklayarak en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz.)

  • A. M. Celal Şengör – Cehaletten Kurtulma Sanatı

A. M. Celal Şengör - Cehaletten Kurtulma SanatıTarihte kanunlar veya kurallar değil, kişiler ve onların şahsî dehâları önemlidir. Tarihin doğal kanunları olduğunu zannedenler hep hüsrana uğramışlardır. Onun için bu kitapta okuyucularıma, birkaç büyük insanın çarpıcı bulduğum yönlerini anlatmak istedim. Bu ve benzeri insanlar hayatta bana kılavuz oldu. Jeolojiyle uğraşmadığımda, zamanımı genellikle bu tür büyük adamların biyografilerini okumaya ayırmışımdır. Fakat bu biyografilerde kişilerin sosyal çevresinden ziyade fikirleriyle ve onları nasıl geliştirdikleriyle ilgilendim. Okuyucularımdan da burada hayatından kesitler okuyacakları kişilerin fikirlerine odaklanmalarını rica edeceğim. Hangi kıvılcım bu fikirlerin oluşmasına sebep olmuştur, hangi yöntem veya yöntemler bu fikirlerin gelişmesini sağlamıştır, bu fikirler arasında başarısız olanlar olmuş mudur, olmuşsa niçin olmuştur? Bunlara dikkat edilmesini bilhassa istirham edeceğim.

Nasıl okunursa okunsun, insanlık tarihi esasında sürekli bir gelişim ve evrim tarihidir. Artık mağaralarda yaşamıyoruz. Yeni teknoloji dünyamızı ve dolayısıyla bizleri, onun üzerinde yaşayan diğer hayvan ve bitkileri tehlikeye atmaktadır. Ancak şuna dikkat çekmek isterim, bu tehlikeyi fark eden de buna karşı tedbirler üreten de düşünen ve bilgili insanlardır.

Büyük Atatürk, milletinin makûs talihini ancak bilim ve hür sanat sayesinde yenebileceğini görmüş ve bunu milletine empoze etmeye çalışmıştır. Bugün onun yolundan ayrılmaya çalışan bazı bedbahtlar cehaletin ürünleridir. Bu sebepledir ki bu küçük kitabı, çeşitli alanlarda cehaletle savaşmayı kendilerine hayat düsturu edinmiş insanların hikâyesini anlatmak ve bu hikâyeye ortak olmak maksadıyla siz okuyucularıma sunuyorum.

Celal Şengör

(Tanıtım Bülteninden – Bu kitaba resmine tıklayarak en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz.)

  • Joel Whitney – CIA Dünya’nın En İyi Yazarlarını Nasıl Kandırdı?

CIA’in Soğuk Savaş sırasında kültürel propaganda yapmak için edebiyat dergileriyle iş birliği yapması, çözülememiş bir tartışmaya yol açmıştı. Peter Matthiessen, George Plimpton ve Richard Wright gibi Amerika’nın en sevilen edebiyatçılarından bazılarının itibarları, istihbarat teşkilatı için yaptıkları çalışmalar gün ışığına çıktıkça zedelendi.

CIA’in iki farklı kolu vardı; bunlardan biri Amerikalı ve Avrupalı yazarları ve kültürel özgürlüğü teşvik etmek için edebiyat dergileri çıkarırken diğeri hükümetleri devirmek için suikast ve sansür gibi taktikler kullanıyordu. ‘Kültürel’ CIA’i savunan argümanlara rağmen her iki şube de aynı gizli hedefleri paylaşıyor ve aldatma, kurnazlık ve gözdağı gibi benzer yöntemler kullanıyordu. CIA’in hedeflerine çeşitli yollarla ulaşabilen güçlü ve etkili bir örgüt olduğu açıktı.

Kültürel Soğuk Savaşçılar, çeşitli siyasi inançlara sahip bireyleri izlemek için sürekli olarak anti-komünizmi kullanıp ABD demokrasisini Sovyet modeline benzer bir gözetim devletine benzetmeye yaklaştırdılar.

Whitney, bu eserinde söz konusu inşa sürecinde CIA’in “Kültürel Özgürlük Kongresi”nin hikâyesini arşivler ve kişisel tanıklıklardan hareketle CIA’in propaganda ve edebiyat arasındaki çizgiyi nasıl bulanıklaştırdığının hikâyesini anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden – Bu kitaba resmine tıklayarak en uygun fiyatla ulaşabilirsiniz.)

Meri İstiroti İle Sağlık Sektöründe Kadın Liderliğin ve Sanatın İş Hayatına Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu